Stomatologia

Dlaczego bolą mnie zęby?

Każdy, kto doświadczył bólu zęba wie, że im szybciej można go uśmierzyć, tym lepiej. Odczuwanie bólu nie jest normalne i może wskazywać na problem, którym należy się zająć. Jeśli bolą Cię zęby, zawsze warto szybko udać się do dentysty. Może on wtedy przeprowadzić dokładne badanie i odpowiedzieć na frustrujące pytanie: Dlaczego bolą mnie zęby?

Dlaczego bolą mnie zęby? Może to być wiele powodów, ale oto najczęstsze z nich:

  • Próchnica. Ubytek to po prostu próchnica w zębie spowodowana przez bakterie. Może ona powodować wrażliwość, która skutkuje bólem zęba. Z ubytkami najłatwiej sobie poradzić, gdy są małe i ząb można uratować.
  • Uszkodzone lub zagubione wypełnienie. Czasami wypełnienie może wypaść lub ulec uszkodzeniu, co spowoduje problemy ze zgryzem, prowadzące do bólu. Wizyta u dentysty może określić, co należy zrobić, aby wyeliminować ból.
  • Zgrzytanie zębami/zaciskanie zębów/TMJ. Możesz odczuwać nacisk na zęby w ciągu dnia lub budzić się z bolącą szczęką, co jest dobrym wskaźnikiem, że zaciskasz lub zgrzytasz zębami w nocy. Twój dentysta może zaoferować rozwiązania, które pomogą uchronić Twoje zęby przed nadmiernym zużyciem, a także bolesnymi bólami głowy, bólami zębów i szczęki.
  • Ropień zęba. Ropień zęba powstaje w wyniku zakażenia korzeni zęba. Jest on niezwykle bolesny i tylko wizyta u dentysty może pomóc, aby można było podać antybiotyki i wyleczyć ząb. Zaniedbanie tego problemu może prowadzić do rozległej infekcji.
  • Wyrzynające się zęby mądrości. Kiedy zaczynają wyrastać zęby mądrości, mogą powodować silny ból, obrzęk i sztywność szczęki. Twój dentysta może określić, czy zęby te wchodzą prawidłowo, czy też należy je usunąć.

  • Obrażenia: Uraz spowodowany np. uprawianiem sportów kontaktowych lub wypadkiem może spowodować wiele problemów, w tym "obicie" lub głębokie przebarwienie zęba, złamanie zęba lub całkowitą utratę jednego lub więcej zębów.
  • Wrażliwość na temperaturę: Kiedy spodnia warstwa zęba, zwana zębiną, jest odsłonięta z powodu pęknięć w szkliwie lub recesji dziąseł, zęby mogą stać się wrażliwe na wysokie lub niskie temperatury, albo na obie te temperatury.
  • Leczenie ortodontyczne: Podczas regulacji aparatu ortodontycznego prawdopodobnie wystąpi pewien poziom bólu zębów. Jest to normalne i należy zastosować lek przeciwbólowy dostępny bez recepty lub, jeśli problem jest spowodowany przez sam sprzęt, mała kulka wosku dentystycznego powinna załatwić sprawę.
  • Wybielanie zębów: Większość osób odczuwa pewien dyskomfort po profesjonalnym zabiegu wybielania zębów, ale ból powinien ustąpić w ciągu jednego dnia. Jeśli jest to zbyt bolesne lub problematyczne, porozmawiaj z dentystą.

Bez względu na przyczynę, wiemy, że ból zęba może być przykry, więc przestań pytać: "Dlaczego bolą mnie zęby?" i umów się na wizytę u dentysty już dziś. Większość dentystów wyznacza specjalne terminy wizyt w nagłych wypadkach stomatologicznych, zwłaszcza gdy odczuwasz ból. Zidentyfikują oni podstawowy problem i pomogą Ci znaleźć ulgę, i to szybko.

 

Zobacz również