Zdrowie

Ryzyko związane z piercingiem w jamie ustnej

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach nie można nigdzie pójść bez zobaczenia kogoś z przebitą wargą, przebitym policzkiem, przebitym językiem lub czymś znacznie bardziej ekstremalnym! Wydaje się, że piercing jamy ustnej zyskuje na popularności jako forma autoekspresji i podczas gdy my jesteśmy za autoekspresją, jako grupa profesjonalistów stomatologicznych, naprawdę nie podoba nam się pomysł piercingu jamy ustnej. Dlaczego? Ponieważ naszym zadaniem jest troska o zdrowie Twojej jamy ustnej, a przekłuwanie jamy ustnej po prostu mu nie służy. Tak więc, oto kilka zagrożeń związanych z przekłuwaniem jamy ustnej, o których powinieneś wiedzieć, niezależnie od tego, czy masz kolczyk, czy rozważasz jego wykonanie.

Typy przekłuć jamy ustnej

Język i okolice języka. Kolczyki do języka różnią się od pojedynczych lub wielokrotnych pionowych (jad lub ugryzienia anioła), pojedynczych poziomych (oczy węża) lub pod językiem/web (wędzidełko). Pojedynczy otwór przez środek języka jest uważany za najbezpieczniejszy, a wiele opcji biżuterii pozwala na uzyskanie różnych unikalnych wyglądów.

Usta i okolice warg. Wargi można przekłuwać w dowolnym miejscu w pobliżu, wokół lub przez wargi. Mogą to być również kolczyki w kształcie wampira, uśmiechu lub zmarszczek, które umieszcza się pomiędzy dziąsłami a wargą po wewnętrznej stronie ust.

Inne kolczyki w jamie ustnej. Przekłuwanie policzków, dziąseł, a nawet języczka (zwisającego miąższu z tyłu gardła) wiąże się z ryzykiem dla zdrowia jamy ustnej. Umiejętności technika, miejsce przekłucia i opieka po zabiegu różnią się od siebie, dając różne rezultaty i okresy gojenia.

Ogólne ryzyko związane z przekłuwaniem jamy ustnej
Bezpośrednio po pierwszym przekłuciu możesz spodziewać się (tkliwość, obrzęk?)...i zazwyczaj goją się one w ciągu 10 tygodni. Ale mogą wystąpić dodatkowe zagrożenia związane z przekłuwaniem jamy ustnej, w tym:

 • Infekcja
 • Migracja lub odrzucenie biżuterii
 • Alergie na metal
 • Blizny
 • Ropień
 • Uszkodzenie zębów

Dlaczego Twojemu dentyście nie podoba się Twój piercing w jamie ustnej?

Większość przekłuć jamy ustnej powoduje obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość, krwawienie i tworzenie się strupków. Czyszczenie tego obszaru może być trudniejsze i/lub bolesne, co może spowodować zmniejszenie dbałości o higienę jamy ustnej, co z kolei może prowadzić do infekcji. Wyszczerbienie lub uszkodzenie zębów może nastąpić w wyniku źle umieszczonych kolczyków, lub takich, które migrują do nowego miejsca. W skrajnych przypadkach uszkodzenie może być tak rozległe, że ząb musi zostać usunięty i zastąpiony nowym.

Inne zagrożenia związane z przekłuwaniem jamy ustnej to zwiększone prawdopodobieństwo urazów, takich jak wyrwanie lub rozdarcie, w przypadku wypadku lub urazu. Ogólnie rzecz biorąc, przekłuwanie jamy ustnej stwarza dodatkowe ryzyko dla zdrowia Twojej jamy ustnej. Jeżeli jednak zdecydujesz się na przekłucie jamy ustnej, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak o nie dbać:

 • Kup nową szczoteczkę do zębów o miękkim włosiu i szczotkuj zęby dwa razy dziennie, aby zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej.
 • Zaprzestań używania wszelkich wyrobów tytoniowych, jeśli ich używasz, ponieważ mogą one podrażniać opuchnięte tkanki.
 • Unikaj pokarmów i napojów, które mogą podrażnić Twój piercing, w tym pikantnych lub słonych potraw, gumy i alkoholu (w tym płynu do płukania ust).
 • Myj ręce przed i po dotykaniu, czyszczeniu lub wymianie biżuterii w jamie ustnej, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.
 • Stosuj kąpiele solą fizjologiczną, aby ułatwić gojenie się kolczyka, ale nie przesadzaj z ich ilością. Dwa razy dziennie jest wystarczające.
 • Unikaj basenów i gorących kąpieli, dopóki wszystkie zewnętrzne kolczyki nie zostaną wyleczone, aby bakterie nie dostały się do krwiobiegu.
 • Stosuj środki przeciwzapalne bez recepty, aby pomóc zarówno w obrzęku, jak i bólu.

Zobacz również