Porady dentystyczne

Pasta do zębów z węglem drzewnym

Pasta do zębów z węglem drzewnym jest jednym z trendowych tematów w urodzie w tych dniach, ale dlaczego? Prawdopodobnie widziałeś to na mediach społecznościowych, stosowanie węgla aktywnego w maseczkach do twarzy, jako suplementy, a nawet jako pastę do zębów! Wszystko to dzięki jego właściwościom detoksykacyjnym. Jednak tak jak w przypadku wielu domowych sposobów leczenia, istnieją sceptycy i zwolennicy. Przyjrzyjmy się obu stronom i zakończmy na zaleceniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego.

Zalety pasty do zębów z węglem drzewnym

Szczotkowanie zębów pastą z węglem drzewnym to moda, ponieważ ludzie, którzy jej spróbowali twierdzą, że jest skuteczna, jednak nie ma konkretnej miary tego, jak długo trzeba było czekać na rezultaty lub jak bardzo bielsze stały się ich uśmiechy. Inni wierzą, że usuwa ona plamy na zębach i bakterie z ich ust. Twórcy pasty do zębów z węglem drzewnym twierdzą, że usuwa ona przebarwienia bez wybielania.

Ale na tym się kończy. Według WebMD, węgiel drzewny jest najlepszy, gdy jest podawany przez personel medyczny, aby zmniejszyć skutki zatrucia lub przedawkowania. "Kiedy bierzesz węgiel aktywowany, leki i toksyny mogą się z nim związać. Pomaga to pozbyć się z organizmu niechcianych substancji". Źródło: WebMD Activated Charcoal (węgiel aktywny)

Ryzyko związane ze szczotkowaniem zębów pastą z węglem drzewnym

Nie tylko ryzykujesz przedawkowanie, kilka innych zagrożeń związanych ze stosowaniem pasty do zębów z węglem drzewnym zostało wysuniętych.  Do największych obaw należą:

  • Ścieralność. Stosowany regularnie węgiel drzewny może uszkodzić szkliwo zębów i tkanki dziąseł.
  • Nadmierne wchłanianie. Węgiel drzewny może wchłaniać korzystne elementy, takie jak potrzebne leki.
  • Zaparcia. Blokady jelit i zaparcia mogą być wynikiem długotrwałego stosowania węgla drzewnego, oprócz czarnych stolców i przebarwionego języka.
  • Efekty uboczne. Nawet ci, którzy uwielbiają pastę do zębów z węglem drzewnym, zgłaszają potrzebę użycia zwykłej pasty do zębów po kuracji węglem drzewnym, aby go wypłukać i zapewnić świeży oddech, w przeciwnym razie czarny osad może pozostać.
  • Brak fluoru. Pasta do zębów z węglem drzewnym nie może być stosowana zamiast zwykłej pasty do zębów, ponieważ nie zawiera niezbędnego składnika fluoru, który zwalcza próchnicę. "Fluor jest bojownikiem natury z ubytkami i może zmniejszyć próchnicę zębów nawet o 40 procent". Źródło: Daily Burn
  • Nieznane bezpieczeństwo. Istnieje niewiele badań na temat korzyści płynących z węgla drzewnego jako suplementu diety, więc zarówno krótko-, jak i długoterminowe efekty są nieznane.
  • Nieznana skuteczność. Wybielające działanie węgla drzewnego jest w dużej mierze spekulacją. Nie przeprowadzono żadnych naukowo zaakceptowanych badań, które potwierdzałyby twierdzenia o wybielaniu zębów przez węgiel drzewny.

Pogląd Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego

Aby uzyskać bielszy, jaśniejszy uśmiech, ADA sugeruje unikanie barwiących pokarmów, takich jak wino, kawa, herbata i produkty tytoniowe. Zaleca również szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez dwie pełne minuty przy użyciu wybielającej pasty do zębów, która posiada pieczęć ADA Seal of Acceptance oraz codzienne nitkowanie. Regularnie zaplanowane wizyty u dentysty w celu wykonania czyszczenia i omówienia procesów wybielania zębów w gabinecie będą również wspierać Twój zdrowy i biały uśmiech.

Jasny biały uśmiech i zdrowa jama ustna zaczynają się od Twoich dobrych nawyków w pielęgnacji jamy ustnej i Twojego dentysty współpracującego w celu osiągnięcia Twoich celów.

 

Zobacz również