Porady dentystyczne

9 wskazówek, jak dbać o zdrowe zęby dzieci

Jako rodzice rozumiemy znaczenie dobrych nawyków dentystycznych i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekazać to naszym dzieciom. A zdrowe zęby dorosłych zaczynają się od zdrowych zębów dzieci!

Utrzymanie dzieci bez ubytków jest ostatecznym celem, po tym wszystkim, słabe zdrowie zębów wpływa na więcej niż tylko twój portfel i ich uśmiechy. W rzeczywistości, California Society of Pediatric Dentistry badania stwierdzono:

"Nieleczona choroba zębów upośledza zdolność dziecka do dobrego jedzenia, dobrego snu i dobrego funkcjonowania w domu i w szkole. Nieestetyczny charakter nieleczonej próchnicy obniża samoocenę dziecka i jego rozwój społeczny." Źródło: The Consequences of Untreated Dental Disease in Children (Konsekwencje nieleczonej próchnicy u dzieci)

Jak dbać o zdrowe zęby dzieci?

Niestety, wiele z tych negatywnych skutków niezdrowego uśmiechu rozciągają się długo po dzieciństwie, a co lepszy czas niż National Children's Dental Health Month , aby podzielić się kilka wskazówek dla utrzymania dzieci zęby zdrowe

Bądź wzorem do naśladowania. Dzieci lubią naśladować tych, którzy je otaczają, więc bądź dla nich dobrym wzorem do naśladowania i zademonstruj im dobre nawyki dotyczące zdrowia jamy ustnej. Szczotkuj i nitkuj zęby razem ze swoimi dziećmi, zamiast wysyłać je do łazienki na własną rękę. Zamiast traktować to jako przykry obowiązek, uczyń z tego część codziennej rutyny.
Naucz je. Pokaż dzieciom poniżej 3. roku życia, jak używać pasty do zębów w ilości odpowiadającej wielkości ryżu. Gdy dzieci zrozumieją, że należy wypluwać, a nie połykać pastę, mogą używać ilości wielkości ziarnka grochu. Kiedy zęby zaczną się stykać, dzieci mogą używać nici dentystycznej i codziennie płukać jamę ustną płynem do płukania.
Przestrzegaj terminów wizyt u dentysty. Utrzymuj regularną rutynę wizyt u dentysty dwa razy w roku i zaangażuj w nie swoje dzieci. Dotrzymując terminów, sprawisz, że stanie się to normalną czynnością, a dzieci uczynią z tego rytuał. Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się w ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba lub w dniu pierwszych urodzin dziecka, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej, a następnie dwa razy w roku.
Rozmawiaj. Porozmawiaj z dziećmi o tym, czego mogą się spodziewać u dentysty. Podczas wizyty u dentysty porozmawiaj z nim o wszelkich niepokojących Cię kwestiach, takich jak stłoczenie zębów, ssanie kciuka, utrata zębów, ochraniacze na zęby i inne. .
Jedz zdrową żywność. Unikanie słodkich napojów i żywności nie tylko pomaga ogólny stan zdrowia , ale może stworzyć dyskusję o ubytkach . Kiedy cukier osiada na zębach, może powodować próchnicę, a wszyscy chcemy mieć zdrowe, mocne zęby, aby cieszyć się tym, co kochamy.
Szczotkuj zęby. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty jest zalecane, ale nie zawsze osiągane. Ustaw timer i w razie potrzeby użyj barwnika do kamienia nazębnego, aby mieć pewność, że wszystkie powierzchnie zębów zostały osiągnięte i że szczotkowanie trwało wystarczająco długo, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną. Dostępne są aplikacje, dzięki którym szczotkowanie i dbanie o zęby stanie się zabawą.


Weź pod uwagę uszczelniacze. Aby dzieci miały zdrowe zęby, porozmawiaj ze swoim dentystą o możliwości zaplombowania zębów dziecka. Plomby mogą pomóc w zapobieganiu ubytkom i wynikającym z nich wypełnieniom.
Stosuj nagrody. Pozwól dzieciom wybrać własną szczoteczkę do zębów (w granicach rozsądku) i zastanów się nad tabelą celów, aby śledzić ich postępy w realizacji celu, który prowadzi do nagrody, takiej jak wyjście do kina lub wycieczka do sklepu z zabawkami.
Nie dziel się zarazkami. Nie dziel się z dziećmi naczyniami, kubkami do karmienia, butelkami, smoczkami i innymi przedmiotami ani nie pozwalaj na dzielenie się nimi z innymi. Bakterie w naszych ustach mogą być przekazywane sobie nawzajem, a to nie jest zdrowe. Pamiętaj, aby odkażać wszystkie przedmioty, które mogą znaleźć się w ustach dziecka, aby zapobiec infekcjom bakteryjnym, takim jak pleśniawki.

Zdrowe zęby dziecka - cele

 Zacznij od tych nawyków na całe życie, stawiając sobie następujące cele zdrowe zęby dla dzieci:

  • Unikaj słodzonych pokarmów
  • Szczotkuj zęby dwa razy dziennie
  • Codziennie używaj nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej (stosownie do wieku)
  • Wizyta u dentysty dwa razy w roku
  • Spraw, by zdrowie jamy ustnej stało się zabawnym nawykiem!

Zdrowe zęby dzieci zaczynają się od dobrego rodzicielstwa i wspaniałego dentysty! Znajdź go w pobliżu już dziś.

 

Zobacz również