Stomatologia

Czy cukier powoduje próchnicę?


Czy to stara bajka o żonach, że cukier powoduje ubytki? Czy jest to tylko wymówka, której rodzice używają, aby odstraszyć dzieci od pobłażania w torbie cukierków na Halloween? Czy to dlatego dentyści zawsze o tej porze roku rozdają dodatkowe szczoteczki i pasty do zębów?

Jako rodzice, chcemy dokonywać dobrych wyborów dla naszych dzieci i być może zrównoważyć wszystkie "nie" kilkoma "tak" raz na jakiś czas. Tak więc, jeśli chodzi o cukier, a zwłaszcza o torby pełne słodyczy, które Twoje dzieci będą dostawać od Halloween aż do Walentynek, chcemy pomóc Ci zrozumieć związek między cukrem a próchnicą.

Co to jest ubytek?

Ubytek, zwany również próchnicą, to dziura w zębie, w której szkliwo zęba uległo zniszczeniu z powodu próchnicy. Próchnica powstaje, gdy na zębie gromadzi się płytka nazębna - lepka bakteria, która powstaje naturalnie w procesie trawienia. Pozostawiona na dłuższy czas płytka nazębna może powodować próchnicę, tworząc ubytek. Nieleczony ubytek może spowodować powstanie dziury w zębie i odsłonić zakończenia nerwowe, powodując znaczny ból. Może również spowodować konieczność leczenia kanałowego, a nawet doprowadzić do utraty zęba.

Czy cukier powoduje powstawanie ubytków?

Nie, cukier nie powoduje ubytków, to bakterie powodują ubytki.  Jednak w procesie trawienia cukru powstają bakterie, które, jeśli nie są odpowiednio zarządzane, prowadzą nie tylko do ubytków, ale także do chorób dziąseł, a nawet do utraty zębów. Kiedykolwiek spożywamy pokarm, nasze ciało wytwarza kwasy, które rozkładają pokarm i pomagają w trawieniu. Kwasy te demineralizują nasze zęby. Na szczęście nasze zęby są ponownie mineralizowane przez szczotkowanie zębów, picie fluorowanej wody, a nawet przez naszą własną ślinę. Wniosek z tego taki?  Można pozwolić sobie na słodkie przysmaki, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o ograniczenie obecności bakterii, które powodują ubytki.

 

Zapobieganie ubytkom

Aby zapobiegać ubytkom, nie musisz rezygnować z cukru, ale musisz dbać o higienę jamy ustnej, zwłaszcza po świętach takich jak Halloween. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym American Dental Association zaleca szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, nitkowanie i płukanie ust codziennie, używanie gumy bez cukru między posiłkami oraz wizyty u dentysty co najmniej dwa razy w roku.

Zachęcanie dzieci do jedzenia mniejszej ilości słodyczy może pomóc w zapobieganiu ubytkom, ale ma również inne korzyści zdrowotne. Wprowadzanie dobrych praktyk w zakresie zdrowia zębów u dzieci to proaktywny sposób na zmniejszenie przyszłych problemów zdrowotnych, w tym poprawę stanu zdrowia serca, obniżenie ryzyka cukrzycy, raka, udaru i innych. O korzyściach płynących z prawidłowej higieny jamy ustnej można przeczytać tutaj.

Czy ustanowienie nowej rutyny, lub powrót na tory z zapobiegania ubytków i dobrych praktyk zdrowia jamy ustnej, PERFECT TEETH dentyści są tutaj, aby pomóc.  Znajdź najbliższego dentystę rodzinnego online, aby umówić się na wizytę.

 

Zobacz również