Stomatologia

Ciąża a prace stomatologiczne

 

Wiele kobiet nie jest pewnych, czy powinny chodzić do dentysty w czasie ciąży. Przyszłe mamy często obawiają się potencjalnego ryzyka, jakie wizyty u dentysty mogą stanowić dla dziecka. Czy jednak chodzenie do dentysty w czasie ciąży jest niebezpieczne? Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko? Co zrobić w nagłych wypadkach? Poniżej znajduje się przewodnik przyszłej mamy po wizytach u dentysty. Informacje te mogą cię zaskoczyć.

Czy będąc w ciąży, należy iść do dentysty?

ADA zaleca codzienne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej, zdrową dietę ORAZ regularne przeglądy i czyszczenie zębów u dentysty w czasie ciąży. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na rozwój zapalenia dziąseł, które nieleczone może prowadzić do przedwczesnego porodu. Chodzenie do dentysty pomoże Ci zapobiec zapaleniu dziąseł i utrzymać prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej w czasie ciąży.

Kiedy powinnam pójść do dentysty w czasie ciąży?

Najlepszym czasem na wizytę u dentysty jest drugi trymestr ciąży. W pierwszym trymestrze rozwijają się organy Twojego dziecka i jeśli potrzebujesz uzupełnienia ubytków (plomby, korony itp.), powinnaś poczekać z zabiegami do tego czasu. Powinnaś również starać się unikać wizyt u dentysty w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ przedłużony czas spędzony na plecach będzie niewygodny i stresujący dla Ciebie i dziecka.

Czego powinnam unikać u dentysty w ciąży?

Odłóż wybrane zabiegi, takie jak wybielanie zębów lub niepotrzebne zdjęcia rentgenowskie, na czas po urodzeniu dziecka. Jeśli w danej sytuacji konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w trybie pilnym, nie przejmuj się. Jedno zdjęcie rentgenowskie nie jest niczym niepokojącym, ale prześwietlenie całej jamy ustnej może wywołać skutki uboczne u dentysty.

Co należy robić w gabinecie stomatologicznym?

Kiedy udajesz się do dentysty, pamiętaj, aby poinformować go o tym, że jesteś w ciąży. Powinnaś również zadać wszelkie pytania dotyczące zabiegów stomatologicznych wykonywanych w ciąży i ich wpływu na dziecko. Jeśli będziesz miała wykonywane zabiegi uzupełniające, użyj jak najmniejszej ilości leków podczas zabiegu. Upewnij się jednak, że jest Ci wygodnie, ponieważ nie powinnaś odczuwać bólu podczas zabiegu stomatologicznego.

Co zrobić, jeśli nie stać mnie na wizytę u dentysty?

Chodzenie do dentysty bardzo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia w czasie ciąży. Jeśli nie masz ubezpieczenia stomatologicznego lub planu rabatowego, możesz szybko zapisać się do planu rabatowego i natychmiast otrzymać pokrycie na dowolny zabieg. Plany te są dostępne za mniej niż $20.00 miesięcznie i pozwoli Ci zobaczyć pomocne, jakości dentystów o pomoc.

Chodzenie do dentysty nie jest zazwyczaj na szczycie listy rzeczy do zrobienia nowej oczekującej mamy. Jednak utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej będzie jeszcze jednym elementem zapewniającym prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka. Chodzenie do dentysty zminimalizuje również potencjalne komplikacje związane z przedwczesnym porodem i pozwoli Ci spędzić mniej gorączkowy czas po urodzeniu dziecka. Jeśli nie jesteś jeszcze w ciąży, postaraj się umówić na wizytę u dentysty przed zajściem w ciążę, abyś mogła zająć się wszelkimi istniejącymi problemami bez obawy o komplikacje.

Więcej informacji na temat zdrowia jamy ustnej znajdziesz na stronie: http://dentmar.pl

Zobacz również