Porady dentystyczne

Jak pokonać strach przed dentystą?

Mimo że stomatologia się zmienia, wiele osób nadal boi się dentysty. Odontofobia (znana również jako dentofobia lub stafobia) to termin określający strach, który otacza stomatologię. Nie należy jednak mylić niepokoju związanego z wizytą u dentysty z panicznym strachem, który może pojawić się na samą myśl o niej.

Skąd bierze się strach przed dentystą?

Nawet jeśli odczuwamy silny ból, jednym z objawów jest odwlekanie wizyty u dentysty. Może to być również problem psychologiczny, który uniemożliwia kontakt z lekarzem. Dentofobia może zostać pokonana, ale nie poprzez odmowę wizyt u dentystów. Zrozumienie przyczyn dentofobii w każdym przypadku jest pierwszym krokiem do jej pokonania. Doświadczenia z dzieciństwa są najczęstszą przyczyną dentofobii. Rodzice często pomijają znaczenie pierwszej wizyty dziecka u dentysty. Wielu rodziców uważa, że uśmiech ich dziecka nie jest wystarczająco ważny i nie przywiązuje dużej wagi do wyboru odpowiedniego dla niego dentysty. Uprzedzenia są tego skutkiem. Ten paniczny strach przed dentystą doprowadzi do tego, że dziecko stanie się bardziej niespokojne, co może spowodować wiele innych problemów. Częstym powodem wstydu jest zaniedbywanie zdrowia jamy ustnej. Zła opieka stomatologiczna może pogorszyć problem. Możesz znaleźć dentystów, którzy są zbyt surowi w stosunku do pacjentów. W takich przypadkach najlepiej jest znaleźć nowego dentystę. Sprawdź komentarze i opinie dentystów Kraków, zanim podejmiesz decyzję. Dentofobia może być również spowodowana niskim progiem bólu.

Gabinet stomatologiczny

Jak można pokonać lęk przed dentystą?

Chociaż lęk może być trudny do pokonania, istnieją sposoby, w które możesz pomóc. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działają nowoczesne kliniki stomatologiczne. Nowoczesny sprzęt i nowoczesne leki są dostępne dla pracowników medycznych, którzy mogą podawać pacjentom silne zastrzyki przeciwbólowe. Dobrzy dentyści powinni sprawić, aby pacjenci czuli się jak najłatwiej. Należy zwrócić uwagę na to, jak silny i głęboki jest strach. Często wystarczy, aby odwrócić uwagę pacjentów. W gabinetach lekarskich na ścianach często montowane są duże telewizory. Pacjent może być rozproszony przez program telewizyjny i zapomnieć o obecności lekarza podczas zabiegu. Można również zastosować słuchawki, które odwrócą uwagę i uspokoją pacjenta. Niektóre kliniki oferują masaże, herbaty ziołowe, lekką muzykę, która pomaga zmniejszyć niepokój i napięcie. Czasami jednak lęk może być tak silny, że nie można odwrócić uwagi pacjenta od jego myśli. W takich przypadkach wymagana jest sedacja. W tym stanie pacjent może rozmawiać z dentystą. Może on odpowiadać na pytania i wykonywać polecenia. W tym czasie pozostaje spokojny i zrelaksowany. Znieczulenie jest dla niektórych osób trudniejsze niż sedacja. Sedacja to świetna opcja dla pacjentów z wieloma problemami stomatologicznymi. Zmniejsza to potrzebę wizyt u dentysty. Znieczulenie stosuje się tylko wtedy, gdy sama sedacja nie może złagodzić strachu pacjenta. Znieczulenie jest stosowane tylko w przypadku długotrwałego lub trudnego leczenia. Istnieją pewne zasady, które mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i stresu.

Najlepiej jest znaleźć najlepszego dentystę w Krakowie, u którego panuje spokój i komfort. Relaksujące środowisko jest bardziej kojące niż stresujące. Zaleca się, aby skontaktować się z lekarzem. Specjalista powinien być w stanie zrozumieć problem i zaoferować rozwiązania. Powinieneś również spróbować zobaczyć tego samego dentystę w celu uzyskania dodatkowego leczenia. Pamiętaj, aby codziennie myć zęby i dbać o jamę ustną. Pomoże Ci to uniknąć próchnicy i chorób zębów. Podczas oczekiwania możesz posłuchać kojącej muzyki. Terminowa wizyta u dentysty może pomóc w rozwiązaniu problemu. Ważne jest, abyś miał zaufanie do swojego dentysty. Wtedy pójście do lekarza poczuje się bardziej jak przyjaciel niż przerażające doświadczenie. Poznaj możliwości nowoczesnej stomatologii, która oferuje wiele opcji bezbolesnych i łagodzących ból.

Zobacz również