Zdrowie

Jak powstrzymać ból zębów


Niedawno napisaliśmy post na blogu o bólu zęba i odkryliśmy, że istnieje wiele powodów, dla których ktoś może mieć ból zęba. Ale przezwyciężenie bólu zęba jest całkiem proste, a odpowiedź na palące pytanie, jak zatrzymać ból zęba, brzmi: zobacz swojego dentystę.

Regularne wizyty u stomatologa wspomagają ogólny stan zdrowia i mają przede wszystkim charakter profilaktyczny, ale jeśli stanie się coś złego lub nie zachowujesz zdrowych nawyków w jamie ustnej, możesz potrzebować pilnej wizyty u stomatologa.

Ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do dentysty, gdy:

  • doznałeś urazu zęba, np. w wyniku wypadku sportowego, poślizgnięcia się i upadku, wypadku lub innego urazu jamy ustnej
  • utraciłeś plombę
  • masz ropień zęba
  • odczuwasz ból, owrzodzenia i/lub obrzęk w jamie ustnej lub szczęce
  • Masz obluzowany lub utracony ząb u osoby dorosłej

Ból zęba w wyniku wypadku, infekcji lub z nieznanej przyczyny oznacza, że powinieneś jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Większość stomatologów przyjmuje na wizyty w nagłych przypadkach, abyś mógł jak najszybciej uzyskać ulgę. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty pomogą złagodzić ból, ale nie są przeznaczone do wyleczenia jakiegokolwiek problemu. Jeśli nie jesteś pewien, telefon do gabinetu stomatologicznego może pomóc w rozwiązaniu problemu i określeniu powagi problemu. Pamiętaj, że przy ustalaniu, jak powstrzymać ból zęba, lepiej być bezpiecznym niż żałować.

 Jak powstrzymać ból zęba (zanim się zacznie)

Najlepszym sposobem na powstrzymanie bólu zęba jest zapobieganie mu! Dlatego właśnie Twój dentysta chce Cię widzieć przynajmniej dwa razy w roku. To właśnie te wizyty pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów. Dodatkowo, ta profilaktyka może:

  • Zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej, która prowadzi do powstawania ubytków
  • Zająć się zapaleniem dziąseł zanim się rozwinie
  • Rozwiązać wszelkie problemy, takie jak zgryz, zgrzytanie zębami, nawyki w jamie ustnej, próchnica, nadwrażliwość zębów i inne
  • Zapewnić możliwość omówienia zagadnień kosmetycznych i ogólnych tematów stomatologicznych
  • Pomóż zachować pieniądze w kieszeni! Dbałość o profilaktykę pomoże Ci uniknąć większych kosztów w późniejszym czasie związanych z poważniejszymi problemami stomatologicznymi.

Ból zęba nie jest normalnym zjawiskiem, więc jeśli odczuwasz go pomiędzy regularnymi wizytami, skontaktuj się z dentystą, aby ustalić, czy powinieneś się z nim zobaczyć. Często wczesne leczenie zapobiega większym problemom w przyszłości.

Najlepsze praktyki w zakresie opieki stomatologicznej'

Ogólnie rzecz biorąc, dentysta zaleca szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codzienne nitkowanie, płukanie jamy ustnej bezalkoholowym płynem do płukania i żucie bezcukrowej gumy po posiłkach, kiedy nie możesz szczotkować zębów. Porozmawiaj z dentystą o swojej rutynie w zakresie opieki stomatologicznej, a także o wszelkich problemach zdrowotnych, takich jak cukrzyca, palenie tytoniu, choroby serca oraz o tym, czy zażywasz leki lub jesteś w ciąży.

Pamiętaj, że Twój dentysta jest częścią Twojego ogólnego zespołu opieki zdrowotnej i jest po to, aby pomóc Ci cieszyć się zdrowym uśmiechem przez całe życie. Szukasz gabinetu dentystycznego w swojej okolicy? Znajdź stomatologa tutaj.

 

Zobacz również