Porady dentystyczne

Kiedy lepiej nie szczotkować zębów

Mycie zębów ma zasadnicze znaczenie dla higieny jamy ustnej, ale są sytuacje, kiedy lepiej ich nie szczotkować. Brzmi to sprzecznie z intuicją? Stomatolog z Yumy wyjaśnia.

Choć cienkie i częściowo przezroczyste, szkliwo zębów jest najtwardszą substancją w organizmie i ma za zadanie chronić zęby przed ciągłym użytkowaniem i nieustannym atakiem substancji chemicznych zawartych w jedzeniu i napojach. Szkliwo chroni również nerwy zębów przed działaniem gorących i zimnych pokarmów i napojów. Dlatego właśnie utrata szkliwa często powoduje nadwrażliwość zębów.

Skaleczenia goją się. Stłuczenia bledną. Złamane kości goją się. Zdolność organizmu do samoleczenia jest naprawdę cudowna. Ale szkliwo zębów jest inne. Gdy go zabraknie, to już po nim.

Zespół Yuma Family Dentist zachęca naszych pacjentów do ochrony szkliwa zębów w celu zachowania zdrowia przez całe życie.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale czasami lepiej jest NIE szczotkować zębów bezpośrednio po jedzeniu. A konkretnie - po spożyciu kwaśnych pokarmów. Kwas osłabia szkliwo, które może zostać jeszcze bardziej osłabione przez szczotkowanie. Odczekanie 60 minut pozwoli kwasowi rozcieńczyć się. Płukanie zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów jest jednak przydatne, ponieważ zmywa niektóre cząstki jedzenia i przyspiesza rozcieńczanie kwasu.

Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że suchość w jamie ustnej może powodować lub nasilać erozję szkliwa. Wapń i fosforan zawarte w ślinie chronią szkliwo. Gdy śliny jest mało, szkliwo pozostaje odsłonięte. Żucie stymuluje wydzielanie śliny, ale ciągłe podjadanie nie jest rozwiązaniem problemu suchości jamy ustnej. Regularne żucie gumy bez cukru i popijanie wodą może stymulować wydzielanie śliny między posiłkami, nie zwiększając przy tym ryzyka wystąpienia suchości jamy ustnej ani nie zwiększając ilości spożywanych kalorii.

Ponadto szlifowanie zębów powoduje niszczenie szkliwa. Jeśli jesteś jednym z wielu mieszkańców Yumy, którzy zgrzytają zębami w nocy, koniecznie zaopatrz się natychmiast w ochraniacz na zęby. Osoby, które zgrzytają zębami, są w grupie podwyższonego ryzyka erozji szkliwa i związanych z nią ubytków. Sportowcy również powinni chronić swoje zęby na boisku, używając ochraniaczy na zęby. Aby uzyskać więcej informacji, porozmawiaj z dentystą dr Mannem w Yuma Family Dentist na temat indywidualnie dopasowanych ochraniaczy na zęby.

Jeśli przez cały dzień pijesz napoje gazowane, herbatę lub kawę, sugerujemy, byś przestawił się na wodę, aby powstrzymać erozję szkliwa, która już nastąpiła. Może to być trudna zmiana, ale jeśli Ci się uda, Twoje zęby będą Ci za to wdzięczne.

Używanie zębów jako narzędzi również może zaszkodzić szkliwu. Poświęć chwilę na sięgnięcie po nożyczki przed rozerwaniem paczki lub taśmy klejącej za pomocą zębów. Czy naprawdę chcesz ryzykować wyłamanie zęba tylko po to, by otworzyć paczkę z mięsem na lunch?

Żucie lodu i twardych cukierków również może uszkodzić szkliwo. Jeśli po prostu musisz jeść cukier, najlepsze są miękkie słodycze, o ile nie pozostawia się ich na zębach przez dłuższy czas. Jeśli Twoje zęby trzonowe są pełne gumowych cukierków, mogą one powodować ubytki, które niszczą szkliwo równie skutecznie, jak odpryskiwanie go twardymi cukierkami. Wiele z dawnych twardych cukierków, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie, występuje teraz w wersji miękkiej. Należy spożywać je oszczędnie, ponieważ cukier w stałej postaci jest szkodliwy dla zębów. Kropka.

W gabinecie dentystycznym w Yumie zajmujemy się stomatologią ogólną i estetyczną. Zachęcamy Cię do szczotkowania i nitkowania zębów, aby zapewnić najlepszą higienę jamy ustnej! Zaplanuj wizytę u nas już dziś.

Skontaktuj się z dentystą rodzinnym w Yuma:

928-783-0804

Lokalizacja (dotknij, aby otworzyć w Google Maps):

1630 S Pacific Ave Ste 104
Yuma, AZ
85365

Zobacz również