Stomatologia

Wybór najlepszej pasty do zębów dla Twoich zębów

Zaktualizowano: 2/7/2020

Kiedy idziesz do sklepu, aby kupić nową tubkę pasty do zębów, oczekujesz, że będzie to proste zadanie. Jednak kiedy docierasz do alejki z pastami do zębów, liczba opcji do wyboru jest przytłaczająca. Czy powinieneś wybrać wybielającą? Ekstra-wybielającą? Przeciwdziałającą kamieniowi nazębnemu? Jaka jest różnica i która z nich jest najlepsza dla Twoich zębów? Przy zakupie pasty do zębów należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, dlatego przygotowaliśmy ten pomocny przewodnik, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Rodzaje past do zębów

Jesteś zdezorientowany różnymi rodzajami dostępnych past do zębów? Dowiedz się, co one oznaczają, abyś mógł zdecydować, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Fluorki

Większość past do zębów zawiera fluor, specjalny związek chemiczny, który pomaga w czyszczeniu zębów i wzmacnianiu szkliwa. Istnieją jednak pewne kontrowersje dotyczące tego, jak istotny dla higieny jamy ustnej jest fluor, więc jeśli obawiasz się ewentualnych skutków ubocznych, możesz wybrać pastę bez fluoru.

Wrażliwe zęby

Jeśli Twoim zębom przeszkadzają ekstremalne temperatury lub inne czynniki drażniące, najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie może być pasta do zębów wrażliwych. Takie pasty zawierają specjalne składniki, które pomagają blokować drogi prowadzące do nerwów w zębach.

Wybielanie/ekstra-wybielanie

Wybielające pasty do zębów zazwyczaj nie zawierają wybielaczy; zamiast tego zawierają składniki ścierne, które pomagają polerować zęby i usuwać przebarwienia. Może się to wydawać szkodliwe, ale badania sugerują, że wybielające pasty do zębów nie są bardziej szkodliwe niż inne pasty. Należy jednak pamiętać, że wybielająca pasta do zębów nie wykonuje pracy profesjonalnego wybielania - pomaga po prostu usunąć drobne przebarwienia i poprawić wyblakły uśmiech.

Kontrola kamienia nazębnego

Kiedy płytka nazębna nie jest usuwana z powierzchni zębów, zamienia się w twardą substancję zwaną kamieniem nazębnym. Jest on trudny do usunięcia i może ostatecznie prowadzić do choroby dziąseł, dlatego ważne jest, aby starać się mu zapobiegać. Pasta do zębów Tartar Control zawiera składniki, które pomagają zapobiegać tworzeniu się kamienia na zębach, więc jeśli masz skłonność do odkładania się kamienia, możesz rozważyć zastosowanie tej pasty.

Składniki, na które należy uważać

Po ustaleniu rodzaju pasty do zębów, której chcesz używać, sprawdź z tyłu etykiety, czy nie zawiera ona składników, które mogą być szkodliwe dla Twoich zębów. Oceń, których z nich chcesz unikać; uniknięcie ich wszystkich może nie być możliwe.

    Sodium Lauryl Sulfate: Ta substancja chemiczna jest znana z tworzenia różnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza po spożyciu. Może pozostać w organizmie nawet do pięciu dni, gromadząc się w ważnych organach, takich jak serce, wątroba, mózg i płuca. W połączeniu z niektórymi innymi substancjami chemicznymi laurylosiarczan sodu może przekształcić się w szkodliwe substancje rakotwórcze. Diethanolamine (DEA): DEA jest znany z zaburzania hormonów i tworzenia szkodliwych azotanów, które tworzą raka. Glikol propylenowy: Aktywny składnik w środkach przeciw zamarzaniu, glikol propylenowy może być wchłaniany przez skórę i wpływać na mózg, wątrobę i nerki, powodując nieprawidłowości. Uważaj, aby pasta do zębów zawierająca ten składnik nie dostała się na Twoją skórę! Triclosan: Triclosan jest substancją chemiczną, która została sklasyfikowana przez Agencję Ochrony Środowiska jako pestycyd. Stanowi on zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi, ponieważ wiele osób podejrzewa, że może być on substancją chemiczną powodującą raka.

Najlepsze pasty do zębów

Jeśli nadal nie możesz zdecydować się na pastę do zębów, wypróbuj jedną z nich. Real Simple opublikował niedawno listę past do zębów, które ich zdaniem są najlepsze. Oto kilka z tych, które się na niej znalazły i dlaczego.

1. Colgate Total Enamel Strength. Zdobywając tytuł "Najlepszej ogólnie", Colgate Total Enamel Strength zwalcza płytkę nazębną i bakterie aż do 12 godzin, pozostawiając w ustach uczucie czystości i świeżości. Ponadto chroni szkliwo, więc nie musisz mieć wyrzutów sumienia z powodu picia słodkich i kwaśnych napojów gazowanych w ciągu dnia.

2. Tom's of Maine Clean and Gentle Care. Jeśli szukasz pasty do zębów, która pomaga również leczyć pogryzione policzki, a nawet ból gardła, Tom's of Maine Clean and Gentle Care to pasta dla Ciebie.

3. Naturalna wybielająca pasta do zębów bez fluoru Burt's Bees. Aby uniknąć szkodliwych substancji chemicznych, ta całkowicie naturalna pasta do zębów firmy Burt's Bees zawiera ekstrakt z żurawiny i krzemionkę, a nie sztuczne aromaty, kolory i substancje słodzące.

4. Luster White 7 Pasta do zębów. Najlepsza wybielająca pasta do zębów, zgodnie z listą. Zawiera siedem składników polerowania, i mówi się, że zauważalnie rozjaśnić uśmiechy w ciągu zaledwie jednego tygodnia użytkowania.

5. Crest Pro-Health Sensitive Shield. Jeśli Twoje zęby są wrażliwe, wypróbuj tę pastę "Best for Sensitive Teeth". Tworzy ona silną barierę wokół zębów, aby zapobiec podrażnieniu delikatnych nerwów.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące najlepszej dla Ciebie pasty do zębów, zawsze możesz zapytać swojego dentystę. Dentysta będzie w stanie polecić Ci produkty i powiedzieć, czy pasta, której obecnie używasz, dobrze spełnia swoje zadanie, czy też nie.

Zobacz również