Stomatologia

Znaczenie opieki stomatologicznej dla seniorów

 

Dlaczego opieka stomatologiczna dla seniorów jest tak ważna? Z wiekiem stajemy się bardziej podatni na choroby dziąseł i inne problemy zdrowotne jamy ustnej, które nie tylko wpływają na stan naszej jamy ustnej, ale także na ogólny stan zdrowia.

Choroby dziąseł są szczególnie katastrofalne w skutkach, a osoby starsze są na nie najbardziej narażone. Choroba ta może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, w tym: utraty zębów, chorób serca, udaru, chorób układu oddechowego i cukrzycy. Może również wpływać na zdolność do prawidłowego żucia i trawienia pokarmów.

Bez dobrych praktyk w zakresie zdrowia jamy ustnej, seniorzy są narażeni na ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym:

1. Choroby dziąseł

Jak już wspomniałam, choroby dziąseł są szczególnie katastrofalne w skutkach. Powodowana głównie przez płytkę nazębną, choroba dziąseł pogarsza się w wyniku zalegania pokarmu w zębach, używania wyrobów tytoniowych, złej diety, niektórych chorób, takich jak anemia, rak i cukrzyca oraz źle dopasowanych mostów i protez. Nie tylko choroby dziąseł mogą prowadzić do udarów mózgu lub chorób serca, ale jeśli bakterie z nagromadzonej płytki nazębnej dostaną się do krwiobiegu, mogą zatkać tętnice i uszkodzić zastawki serca. A jeśli przedostaną się do płuc, mogą wywołać infekcję lub pogorszyć istniejące schorzenia płuc. Dodatkowo, osoby z cukrzycą są bardziej podatne na choroby dziąseł, a jeśli zakontraktowane, choroby dziąseł może zwiększyć ryzyko powikłań cukrzycowych.

2. Przyciemnione zęby

Ciemne zęby są spowodowane zmianami w tkance kostnej, która leży u podstaw szkliwa zębów, a także przez całe życie spożywania pokarmów i napojów powodujących przebarwienia.

3. Próchnica korzeniowa

Kwasy powodujące próchnicę, które docierają do korzenia zęba, powodują próchnicę korzenia. Korzenie zębów stają się odsłonięte, gdy tkanka dziąsła cofa się w stosunku do zęba, co jest szczególnie częste u starszych osób w miarę starzenia się.

4. Zmniejszony zmysł smaku

Choroby, starzenie się i protezy zębowe mogą przyczynić się do utraty poczucia smaku.

5. Suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej jest spowodowana zmniejszonym przepływem śliny, co może być wynikiem leczenia nowotworów, w którym wykorzystuje się promieniowanie w obszarze głowy i szyi, a także innych skutków ubocznych.

6. Utrata zębów

Jest to przede wszystkim wynikiem choroby dziąseł.

7. Nierówna kość szczęki

Nierówna kość szczęki jest niepożądanym efektem ubocznym utraty zębów.

8. Zapalenie tkanek przy protezach zębowych

Źle dopasowane protezy, nagromadzenie grzybów lub niewłaściwa higiena jamy ustnej mogą przyczynić się do zapalenia tkanek.

9. Rak jamy ustnej

Główną przyczyną raka jamy ustnej jest palenie papierosów. Tytoń zmniejsza przepływ krwi do dziąseł. W rezultacie dziąsła nie otrzymują tlenu i składników odżywczych, których potrzebują, aby pozostać zdrowe i odporne na infekcje bakteryjne.

10. Pleśniawki

Grzyb w jamie ustnej, znany również jako pleśniawki, jest powszechnie powodowany przez choroby, które wpływają na układ odpornościowy.

Jak więc możesz być wolny od ubytków i zapobiegać chorobom dziąseł? Istnieje wiele sposobów, ale wszystkie one wchodzą w zakres "Utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej", takich jak:

Jedzenie zdrowej diety. Szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor. Nitkowanie zębów co najmniej raz dziennie. Używanie antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, który zmniejszy ilość bakterii powodujących powstawanie płytki nazębnej i chorób dziąseł. Odwiedzanie stomatologa w celu czyszczenia i kontroli jamy ustnej co najmniej dwa razy w roku lub zgodnie z zaleceniami stomatologa. Nie palić. Jeśli palisz, regularnie odwiedzaj swojego dentystę.

Rodziny, które czytają te słowa, a których bliscy przebywają w domach opieki, prosimy o przekazanie im informacji o tym, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Seniorzy, którzy mieszkają w domu opieki lub w ośrodku opieki, są często w grupie podwyższonego ryzyka powikłań wynikających ze złego stanu zdrowia jamy ustnej. Niektórzy z Twoich bliskich mogą być zbyt słabi, by dbać o swoje zęby tak, jak powinni. Są one bardzo zależne od innych, aby im pomóc, więc w wielu przypadkach ich problemy ze zdrowiem jamy ustnej pozostają niezauważone, dopóki nie pojawi się zwiększony ból lub infekcja.

Dowiedz się więcej na: http://dentystawroclaw.net.pl

Zobacz również