Porady dentystyczne

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?


Kiedy po raz ostatni wymieniłeś swoją szczoteczkę do zębów? Wyrzucamy przeterminowaną żywność, uzupełniamy witaminy i suplementy oraz często wymieniamy nasze produkty kosmetyczne, ale jeśli chodzi o zdrowie i urodę, to nasza higiena jamy ustnej nie otrzymuje tyle uwagi lub myśli, co inne obszary naszego reżimu. Istnieją jednak ważne zasady i wskazówki, których należy przestrzegać, aby zachować optymalny stan zdrowia zębów.

Kiedy należy wymieniać szczoteczkę do zębów

Większość dentystów i Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) zaleca wymianę szczoteczki do zębów co 3 miesiące. Z biegiem czasu szczoteczki do zębów ulegają normalnemu zużyciu i stają się mniej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z zębów i dziąseł. Badania wykazały, że około 3 miesięcy to czas, w którym włosie szczoteczki łamie się i traci skuteczność.

Inną kwestią, o której zazwyczaj nie myślimy (i prawdopodobnie nie lubimy myśleć) jest to, że zarazki mogą ukrywać się i gromadzić we włosiu szczoteczki do zębów. Z tego powodu ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę do zębów po przeziębieniu lub ryzykować ponowną infekcję.

Grzyby i bakterie mogą również rozwijać się we włosiu szczoteczki, jeśli nie dba się o nie w odpowiedni sposób. Po użyciu upewnij się, że dokładnie wypłukałeś i wysuszyłeś swoją szczoteczkę, przechowując ją odkrytą w pozycji pionowej i trzymając z dala od innych używanych szczoteczek do zębów. Podczas podróży pamiętaj o przykryciu główki szczoteczki, aby ją chronić i ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków.

Jeśli nie pamiętasz dokładnie, ile czasu minęło, zwróć szczególną uwagę na stan główki szczoteczki - czy włosie jest zużyte, wachlarzowate lub postrzępione, a zwłaszcza, czy widać ciemne zmiany koloru, co jest oznaką pleśni.

Co się stanie, jeśli nie będę wymieniać szczoteczki do zębów wystarczająco często?

Jeśli świadomość, że na włosiu Twojej szczoteczki do zębów gromadzą się bakterie i grzyby nie jest wystarczającym powodem, aby częściej wymieniać szczoteczkę, istnieje również szereg innych zagrożeń i niezachęcających kwestii związanych z niewymienianiem szczoteczki do zębów. Jedno z zagrożeń obejmuje uszkodzenie dziąseł, ponieważ stare szczoteczki nie radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej z zębów, co prowadzi do zapalenia dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do infekcji, które mogą powodować wypadanie zębów.

Co gorsza, od nadużywanych szczoteczek możesz zachorować (patrz: gromadzenie się bakterii i grzybów), na Twojej szczoteczce może wyrosnąć pleśń lub, co może być najmniej atrakcyjne, możesz połknąć niepożądane cząsteczki, jeśli przechowujesz ją w pobliżu toalety.

Nie wiem jak Ty, ale ja idę teraz wymienić moją szczoteczkę do zębów i umówić się z moim dentystą na głębokie czyszczenie.

Co należy wziąć pod uwagę, kupując produkty stomatologiczne?

Podczas następnej kontroli i czyszczenia zębów poproś swojego dentystę o zalecenia dotyczące tego, co powinieneś kupić w oparciu o Twoje indywidualne potrzeby, Twój szczególny stan zdrowia zębów itp.

Niektóre z powszechnych sugestii wśród dentystów to: szukaj szczoteczek do zębów z miękkim włosiem, ponieważ twarde włosie uszkadza zęby i dziąsła, wybieraj takie rozmiary główki szczoteczki, które dotykają jednego lub dwóch zębów jednocześnie, używaj pasty do zębów zawierającej fluor zatwierdzonej przez ADA, rozważ użycie płynu do płukania ust, aby jeszcze skuteczniej zwalczać płytkę nazębną i zapalenie dziąseł, i nie zapomnij o nici dentystycznej!

Rozważ zainwestowanie w elektryczną szczoteczkę do zębów, ponieważ udowodniono, że poprawia ona stan zdrowia jamy ustnej w stopniu przewyższającym możliwości manualnej szczoteczki do zębów, usuwając płytkę nazębną, zmniejszając zapalenie dziąseł i eliminując przebarwienia zębów. Wykazano również, że minimalizują one ilość płytki nazębnej na zębach osób cierpiących na choroby przyzębia.

Sprawdź, jakie produkty najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i nie zapomnij poprosić swojego dentystę o rekomendacje.

 

Zobacz również