Porady dentystyczne

Jak złagodzić ból zębów spowodowany ciśnieniem w zatokach


Czy cierpisz z powodu ciśnienia w zatokach? Jeśli tak, to zapewne wiesz, że ból może być czasem nie do zniesienia. Ciśnienie w zatokach to nie tylko niedogodność; może powodować utratę snu, ból podczas jedzenia i ogólny męczący dyskomfort. Zarówno alergie sezonowe, jak i infekcje zatok mogą powodować ciśnienie w zatokach, a obie te przyczyny mogą prowadzić do bólu zębów, jeśli jamy zatok ulegną zapaleniu i obrzękowi. Obrzęk, z kolei, może spowodować ciśnienie naciskać w dół na zęby poniżej przejść nosowych. To właśnie prowadzi do bólu zębów. Ból ten jest najczęściej odczuwany w górnych tylnych zębach, ponieważ są to zęby znajdujące się najbliżej jamy zatokowej.

Jak złagodzić ból zębów spowodowany uciskiem zatok

Wiedza o tym, jak zbudowane są jamy zatok pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób stan zapalny w ich obrębie może powodować ból i dyskomfort w zębach. Jamy zatok to cztery wypełnione powietrzem przestrzenie, które znajdują się za oczami, kośćmi policzkowymi i czołem. Ich zadaniem jest nawilżanie i ogrzewanie powietrza, którym oddychasz, gdy dostaje się ono do Twojego organizmu. Śluz wytwarzany w jamach zatok działa jak mechanizm filtrujący, powstrzymując zanieczyszczenia i kurz przed przedostaniem się do płuc. Kiedy jednak dochodzi do ich podrażnienia, tkanka wyściełająca jamy zatok może zostać zablokowana przez płyn, co ostatecznie powoduje przekrwienie i ucisk, który często prowadzi do bólu górnych zębów. Dzieje się tak, ponieważ korzenie Twoich górnych zębów dzielą ciasną przestrzeń, w której znajdują się jamy zatok.

Jaka jest różnica między zwykłym bólem zęba a bólem zęba w zatoce?

Nie wszystkie bóle są sobie równe. Zazwyczaj ból zęba, który nie jest spowodowany problemami z zatokami, dotyczy tylko jednego zęba. I odwrotnie, jeśli doświadczasz bólu zęba spowodowanego zatokami, prawdopodobnie będziesz odczuwać dyskomfort w kilku zębach, szczególnie w górnych zębach trzonowych (lub tylnych). Ból zęba, któremu towarzyszą problemy z zatokami, zwykle obejmuje niektóre lub wszystkie z następujących objawów:

 • Ucisk lub tkliwość wokół oczu lub na czole
 • Kapanie z nosa o nieprzyjemnym smaku
 • Gęsty, przebarwiony śluz
 • Ból ucha
 • Ból gardła
 • Niemożność odczuwania zapachów i smaków

Wszystkie te objawy przeplatają się ze sobą, ponieważ położenie jam nosowych powoduje dyskomfort w całym obszarze twarzy, głowy i szyi danej osoby, podczas gdy pojedynczy ból zęba może być spowodowany próchnicą, uszkodzeniem lub wrażliwością jednego zęba.

Jak złagodzić ból zębów wywołany zatokami?

Zawsze najlepiej jest zgłosić się do dentysty, jeśli odczuwasz jakikolwiek rodzaj bólu zęba. On lub ona oceni sytuację, aby upewnić się, że Twoja diagnoza jest prawidłowa. Dentysta może również przepisać leki, które złagodzą ból i dyskomfort.

W międzyczasie, oto co możesz zrobić, aby złagodzić ból zęba spowodowany ciśnieniem w zatokach:

 • Bądź nawodniony i pij dużo wody
 • Jedz pokarmy, o których wiadomo, że zmniejszają stan zapalny, ponieważ to właśnie on jest w dużej mierze przyczyną bólu zębów spowodowanego przez zatoki.
 • Dodaj do swojej diety wapń i witaminę C - pokarmy bogate w wapń, takie jak brokuły, szparagi, zielenina liściasta i kiełki fasoli, mogą przeciwdziałać histaminom, które są elementami wywołującymi stan zapalny. Nie skąpić na sok pomarańczowy lub inne cytrusowe pokarmy, które są pakowane z mocą niezbędnej witaminy C.
 • Jedz żywność bogatą w kwasy tłuszczowe Omega-3, takie jak te znajdujące się w łososiu, są również świetne do zwalczania stanów zapalnych.
 • Wdychaj parę wodną z gorącym, wilgotnym powietrzem. Otworzy to Twoje drogi nosowe i zmniejszy ciśnienie w zatokach.
 • Przepłucz zatoki roztworem soli fizjologicznej. Roztwory soli oczyszczają wydzielinę i nawilżają zatoki.

Czy należy udać się do lekarza lub stomatologa?

Jeśli jesteś pewien, że ból jest spowodowany zapaleniem zatok, najpierw udaj się do lekarza. Doradzi on leki na receptę lub bez recepty, które powinny udrożnić zatoki i złagodzić ucisk. Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną bólu, lub jeśli ból zęba utrzymuje się po oczyszczeniu zatok, być może dzieje się coś innego, co jest przyczyną problemu. Twój dentysta wykona zdjęcie rentgenowskie i zbada jamę ustną, aby ustalić, czy nie ma żadnych pęknięć, obszarów próchnicy lub ropni, które mogą przyczyniać się do bólu zęba. Jeśli dentysta wyrazi zgodę, udaj się do swojego lekarza, aby omówić potencjalne leczenie zatok.

 

Zobacz również