Stomatologia

Korzyści płynące z używania płynu do płukania ust

Czy używasz płynu do płukania jamy ustnej? 52% Amerykanów nie wie, że płyn do płukania jamy ustnej ma jakąkolwiek wartość w pielęgnacji zębów i zdrowia. Płyn do płukania ust nie jest niezbędnym elementem higieny jamy ustnej, ale jest bardzo zalecany przez stomatologów. Stosowanie płynu do płukania ust przynosi wiele korzyści, jednak wiele osób nie używa go, a nawet nie wie, jaki rodzaj płynu wybrać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zaletach płynu do płukania ust i poznać wskazówki dotyczące jego stosowania.

Korzyści

Używanie płynu do płukania jamy ustnej przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zmniejsza liczbę ubytków. Jeżeli płyn do płukania ust zawiera fluor, pomaga on wzmocnić szkliwo, dzięki czemu tworzy się silniejsza odporność na płytkę nazębną powodującą ubytki. Płyn do płukania ust pomaga również dezynfekować jamę ustną, zmniejszając ilość bakterii, które mogą powodować próchnicę. Kolejną korzyścią płynu do płukania ust jest to, że pomaga on zapobiegać chorobom dziąseł. Antybakteryjny płyn do płukania ust może pomóc wyeliminować bakterie znajdujące się pod dziąsłami lub wokół nich, które mogą prowadzić do infekcji przyzębia. Z tego względu płyn do płukania ust może również pomóc w łagodzeniu owrzodzeń wewnątrz jamy ustnej, ponieważ zabija bakterie w tym obszarze, które mogą powodować podrażnienia. Wreszcie, wiele płynów do płukania ust stanowi rozwiązanie problemu halitozy, pozostawiając świeży oddech po użyciu.

Wady

Mimo że korzyści płynące ze stosowania płynu do płukania ust przeważają nad wadami, a wiele z nich ma charakter indywidualny, przed zastosowaniem płynu do płukania ust należy wziąć je pod uwagę. Mimo że płyn do płukania ust może pomóc w zmniejszeniu podrażnienia rany pooperacyjnej, jeśli zawartość alkoholu w nim jest zbyt wysoka, może on mieć potencjalnie odwrotny skutek. Innym problemem związanym z płynem do płukania ust jest to, że chociaż odświeża on oddech, działa jedynie jako "maska" i działa jedynie przez krótki czas. Jeśli wymagane jest rozwiązanie długoterminowe, płyn do płukania ust nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Istnieją również pewne kontrowersje co do tego, czy płyny do płukania jamy ustnej zawierające alkohol powodują raka jamy ustnej, czy też nie. Choć nigdy nie zostało to udowodnione ani obalone, niektóre płyny do płukania jamy ustnej zawierające alkohol zostały dokładnie sprawdzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystyczne i otrzymały pieczęć ADA Seal of Acceptance. Jeśli wybierasz się na płukankę zawierającą alkohol, najlepiej poszukaj takiej z pieczęcią, ponieważ jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Rodzaje płynów do płukania ust

Istnieje wiele rodzajów płynów do płukania ust, z których każdy służy innemu celowi. Najlepszy dla Ciebie jest ten, który najlepiej spełnia Twoje osobiste potrzeby stomatologiczne.

  • Fluoryzowane: Niektóre płyny do płukania ust zawierają fluor. Chociaż zazwyczaj nie potrzebujemy tego fluoru, ponieważ mamy go pod dostatkiem w paście do zębów i wodzie, może on pomóc jako wzmocnienie dla wzmocnienia zębów i odbudowy szkliwa. Środek antyseptyczny: Antyseptyczne płyny do płukania ust są specjalnie opracowane, aby powstrzymać rozwój bakterii i leczyć infekcje w jamie ustnej. Jeżeli jesteś szczególnie podatny na ubytki lub choroby dziąseł, ten rodzaj płynu do płukania ust może pomóc w zapobieganiu im. Kosmetyczne: Głównym celem kosmetycznych płynów do płukania ust jest ukrycie nieświeżego oddechu, a nie zmniejszenie próchnicy. Jeśli po prostu szukasz sposobu na odświeżenie oddechu, kosmetyczny płyn do płukania ust jest dobrym rozwiązaniem. Total Care: Płyny do płukania jamy ustnej Total Care zawierają składniki antybakteryjne, które pomagają ograniczyć gromadzenie się płytki nazębnej i zapobiegają chorobom dziąseł. Naturalne: Naturalne płyny do płukania jamy ustnej nie zawierają alkoholu ani fluoru. Wiele osób uważa, że niektóre naturalne płyny do płukania jamy ustnej są pomocne w łagodzeniu bólu po usunięciu zęba.

Zrób swój własny płyn do płukania ust

Naturalny płyn do płukania jamy ustnej możesz przygotować samodzielnie w domu ze składników, które prawdopodobnie już posiadasz. Oto kilka przepisów, z których możesz skorzystać, jeśli chcesz zrobić swój własny płyn do płukania ust.

  • Podstawowy płyn do płukania ust: 1 szklanka wody + 1 łyżeczka sody oczyszczonej + 3 krople olejku eterycznego z mięty pieprzowej. Odkażający płyn do płukania ust: 1 szklanka wody + 2 łyżki stołowe octu jabłkowego Płyn do płukania ust na bazie nadtlenku wodoru: 1 część nadtlenku wodoru + 1 część wody Płukanka z wodą z dodatkiem soli: 1 szklanka wody + 1 łyżeczka soli

Dentyści zdecydowanie zalecają stosowanie płynu do płukania ust, ponieważ może on pomóc w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej, które mogą prowadzić do powstawania ubytków lub chorób dziąseł. Płyn do płukania ust nigdy nie powinien być stosowany jako substytut szczotkowania i nitkowania zębów; jest jednak doskonałym uzupełnieniem tych czynności. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie płynu do płukania ust, możesz poprosić swojego dentystę o rekomendację, ponieważ będzie on wiedział, jaki rodzaj płynu jest dla Ciebie najlepszy.

Zobacz również