Stomatologia

7 szokujących rzeczy, które uszkadzają zęby

Zaktualizowano: 2/7/2020

Zęby są ważną częścią naszego organizmu, ponieważ pomagają w rozdrabnianiu pokarmu i trawieniu, ale łatwo mogą zostać wyszczerbione, złamane lub uszkodzone. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że zęby ulegają uszkodzeniu, np. szlifowanie ich lub spożywanie pokarmów zawierających cukier. Jednak istnieje wiele innych rzeczy, które mogą mieć negatywny wpływ na zęby, z których wiele może być zszokowany, aby dowiedzieć się.

1. Mięso

Prawdopodobnie nie jesteś gotów zrezygnować z tego soczystego steku tylko po to, by uratować swoje zęby, ale powinieneś przynajmniej nitkować zęby lub żuć gumę bez cukru po tym, jak się rozsmakujesz. Mięso może łatwo utknąć między zębami, co przyciąga bakterie. Może to ostatecznie doprowadzić do próchnicy zębów.

2. Chleb

Kolejnym pokarmem, na który powinieneś uważać, jest chleb. Chleb jest często bogaty w cukier, ponieważ zawiera węglowodany i skrobię. Przetworzony biały chleb jest najgorszy, ponieważ zawiera dużo dodanego cukru. Sprawdź etykietę przed zakupem chleba i odłóż wszystko, co zawiera dodatek cukru.

3. Używanie zębów jako narzędzi

Nie możesz znaleźć nożyczek? Ludzie często używają zębów, aby zerwać metkę z ceną lub obgryzać paznokcie, aby wyrównać poszarpaną krawędź, ale te zastosowania zębów są w rzeczywistości szkodliwe. Mogą one zużywać kość szczęki, powodując nieprawidłowe ustawienie szczęki.

4. Pigułki dietetyczne

Częstym skutkiem ubocznym wielu tabletek dietetycznych jest suchość w ustach. Suchość w ustach to brak śliny w jamie ustnej. Ponieważ ślina pomaga wypłukiwać bakterie z jamy ustnej, suchość w ustach może często prowadzić do próchnicy lub przerostu bakterii zwanego pleśniawką jamy ustnej.

5. Pływanie

Wiele dyscyplin sportowych może uszkodzić Twoje zęby: piłka nożna, koszykówka i zapasy, by wymienić tylko kilka z nich. Dzieje się tak dlatego, że kontakt fizyczny w tych sportach może często prowadzić do wybicia zębów. Większość ludzi nie spodziewałaby się, że pływanie również jest szkodliwe dla zębów. Ilość chloru w basenach może powodować ścieranie się szkliwa, przez co zęby stają się bardziej podatne na uszkodzenia. Spróbuj pływać w słodkiej lub słonej wodzie, jeśli to możliwe, lub umyj zęby po pływaniu i staraj się unikać kontaktu ust z wodą w basenie.

6. Używanie niewłaściwej szczoteczki do zębów

Jeśli myślisz, że każda stara szczoteczka do zębów załatwi sprawę, to się mylisz. Istnieją dwa rodzaje szczoteczek do zębów: te z miękkim i te z twardym włosiem. Te z twardym włosiem mogą być zbyt ścierne i uszkodzić Twoje szkliwo. Najbezpieczniejszą szczoteczką do zębów jest ta z miękkim włosiem.

7. Nadmierne szczotkowanie

Możliwe jest zbyt częste szczotkowanie zębów. Choć szczotkowanie zębów jest świetnym nawykiem, zbyt częste szczotkowanie może powodować ścieranie szkliwa zębów. Dentyści zalecają ograniczenie szczotkowania nie więcej niż dwa do trzech razy dziennie, aby zapewnić czystą - ale nie za czystą - jamę ustną.

Wyeliminowanie niektórych z tych nawyków i kontynuowanie regularnego szczotkowania i nitkowania zębów może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia Twoich zębów, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń. Zapytaj swojego dentystę o inne nawyki, które mogą szkodzić Twoim zębom i o to, jak możesz ich unikać.

Zobacz również