Stomatologia

Wskazówki dotyczące właściwej opieki stomatologicznej

Zaktualizowano: 2/6/2020

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak opieka stomatologiczna jest najbardziej skuteczna, gdy jest wykonywana prawidłowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nieprawidłowo dba o swoje zęby. Jeśli obawiasz się, że możesz być jedną z tych osób, czytaj dalej, aby poznać kilka pomocnych wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji zębów.

Prawidłowy sposób szczotkowania zębów

Szczotkowanie zębów to codzienne zadanie. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje właściwy i niewłaściwy sposób szczotkowania zębów. W rzeczywistości, według badania przeprowadzonego przez Men's Health News, 90% ludzi myje zęby w niewłaściwy sposób. Oto właściwy sposób szczotkowania zębów, zaczynając od wyboru odpowiedniej szczoteczki.

Twoja szczoteczka

Niektóre szczoteczki są lepsze dla zdrowia Twojej jamy ustnej niż inne. Wybierz szczoteczkę, która jest dla Ciebie wygodna w użyciu, ponieważ im wygodniejsza jest dla Ciebie, tym chętniej szczotkujesz zęby. Dostępnych jest wiele rozmiarów i rodzajów uchwytów, ale to już kwestia preferencji. Włosie powinno być jednak miękkie. Twarde włosie jest ścierne i może uszkodzić szkliwo.

Ponadto, szczoteczkę do zębów należy przechowywać w miejscu, które pozwala jej całkowicie wyschnąć pomiędzy kolejnymi użyciami. Etui i nakładki na szczoteczki do zębów są doskonałe do przechowywania szczoteczki podczas podróży, ale nie powinny być używane natychmiast po użyciu, ponieważ zatrzymują wilgoć, zwiększając ryzyko rozwoju bakterii. Nie pozwól, aby ten fakt skusił Cię do pominięcia płukania szczoteczki po każdym użyciu; pozostawienie szczoteczki bez płukania również może spowodować rozwój bakterii. Ponadto szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3-4 miesiące, ponieważ ulega ona zużyciu i nie jest już tak skuteczna.

Jak szczotkować zęby

Szczotkowanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zbyt częste szczotkowanie może jednak powodować ścieranie szkliwa i podrażniać dziąsła. Aby temu zapobiec, specjaliści odradzają szczotkowanie zębów częściej niż trzy razy dziennie.

Szczotkowanie powinno trwać w sumie około dwóch minut, poświęcając około 30 sekund na każdy kwadrant jamy ustnej. Podczas szczotkowania, szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni, wykonując krótkie pociągnięcia okrężnymi ruchami w górę i w dół. Wiele osób przesuwa szczoteczkę poziomo, ale może to powodować powstawanie nierówności w szkliwie, które powodują, że zęby stają się matowe i szorstkie. Nie zapomnij również o wewnętrznych powierzchniach zębów i języka!

Prawidłowy sposób nitkowania zębów

Nitkowanie zębów jest często zaniedbywane, ale stanowi istotną część codziennej rutyny higieny jamy ustnej. Nitkowanie dostaje się w ciasne miejsca, do których nie może dostać się Twoja szczoteczka do zębów. Ponadto, nitkowanie ma również związek z zapobieganiem cukrzycy i innym chorobom. Jednak nitkowanie jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest wykonywane prawidłowo; w przeciwnym razie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wybór właściwej nici dentystycznej

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów nici dentystycznych. Powinieneś używać albo nici nylonowej, która jest wielowłóknista, albo nici PTFE (politetrafluoroetylenowej) z jednym włóknem. Chociaż nić nylonowa jest znacznie tańsza, jej wiele włókien sprawia, że nić łatwo się rozrywa lub strzępi podczas użytkowania. Nić PTFE jest jednosplotowa i dlatego może łatwo wsuwać się i wysuwać z ciasnych przestrzeni; może być jednak bardzo droga.

Nici dentystyczne są dostępne w wersji woskowanej lub niewoskowanej. Obie są skuteczne, więc wybór należy do Ciebie. Lepiej jest jednak używać zwykłej nici zamiast harf lub Waterpiks, ponieważ jest ona najbardziej skuteczna.

Jak używać nici dentystycznej

Aby nitkować zęby, odetnij około 18 cali nici. Owiń jej końce wokół obu środkowych palców, aż pozostanie tylko około 1-2 cali. Umieść nić między dwoma zębami i rozpocznij nitkowanie ruchem w górę i w dół. Zakręć nić wokół podstawy każdego zęba, aby usunąć wszelkie bakterie znajdujące się wzdłuż linii dziąseł. Kiedy skończysz, przesuń nić z powrotem w dół spomiędzy zębów i przejdź do następnego zęba. Pamiętaj, aby zawsze używać czystego odcinka nici do każdego zęba, w przeciwnym razie będziesz po prostu umieszczać bakterie z powrotem w jamie ustnej.

Nitkowanie należy przeprowadzać raz dziennie, rano lub wieczorem. Niektórzy twierdzą, że nitkowanie powinno być wykonywane przed szczotkowaniem, ponieważ bakterie i cząstki jedzenia usunięte za pomocą nici mogą blokować kontakt zęba z fluorem, jeśli szczotkowanie zostanie wykonane jako pierwsze.

Prawidłowy sposób stosowania płynu do płukania ust

Płyn do płukania ust jest prawdopodobnie najbardziej pomijaną częścią higieny jamy ustnej - tylko 31% dorosłych twierdzi, że używa płynu do płukania ust. Jednakże, chociaż płyn do płukania ust nie jest niezbędnym elementem higieny jamy ustnej, jest bardzo korzystny w zabijaniu dodatkowych bakterii, które nie zostały usunięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów. Pomaga również odświeżyć oddech i wzmocnić zęby.

Wybór płynu do płukania jamy ustnej

Dostępnych jest wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej: z fluorem, antyseptyczne, kosmetyczne i inne. Nie ma jednego "właściwego" płynu do płukania ust, dlatego powinieneś wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom stomatologicznym. Upewnij się jednak, że wybrany przez Ciebie płyn do płukania ust jest bezalkoholowy. Alkohol wysusza jamę ustną, co może sprzyjać rozwojowi bakterii, ponieważ ślina ma właściwości antybakteryjne. Płyn do płukania ust zawierający alkohol może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego trzymaj się z dala od produktów na bazie alkoholu.

Jak używać płynu do płukania ust?

Po wyszczotkowaniu i nitkowaniu zębów odmierz 20 ml płynu do płukania ust i płucz jamę ustną przez 45-60 sekund. Uważaj, aby nie połknąć płynu. Po zakończeniu płukania wypluj płyn i wypłucz usta wodą, chyba że instrukcje na butelce stanowią inaczej. Aby zachować maksymalną skuteczność, najlepiej nie jeść ani nie pić przez 30 minut po użyciu.

Jeżeli stosujesz płyn do płukania jamy ustnej, powinieneś używać go jeden do dwóch razy dziennie. Można go używać o każdej porze dnia, choć niektórzy twierdzą, że najskuteczniejszy jest po południu, aby fluor mógł zintegrować się ze strukturą zęba.

Chociaż nieprawidłowe szczotkowanie zębów jest zdecydowanie lepsze niż całkowite zaniechanie szczotkowania, nie jest ono tak skuteczne i może potencjalnie uszkodzić zęby. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, stosuj właściwe, wymienione metody szczotkowania, nitkowania i używania płynów do płukania jamy ustnej. Aby uzyskać więcej informacji na temat właściwej pielęgnacji zębów, porozmawiaj z dentystą.

Zobacz również