Stomatologia

Żywność, którą należy spożywać, aby mieć zdrowe zęby

 

Wiemy, że słodkie i kwaśne pokarmy i napoje nie są najlepszymi pokarmami do jedzenia dla zdrowych zębów, ale zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia ubytków i próchnicy. Istnieje jednak wiele rzeczy do jedzenia i picia, które są dobre dla zębów i mogą złagodzić umysł od konieczności martwienia się o wykład od dentysty. Oto lista popularnych pokarmów i napojów, które są nie tylko smaczne, ale również korzystne dla zdrowia jamy ustnej.

Żywność

Następujące pięć pozycji są wspólne żywności do jedzenia dla zdrowych zębów, i nie wymagają radykalnej zmiany w diecie:

Ser

Ser ma niską zawartość węglowodanów i jest bogaty w wapń i fosforany, które mają niską kwasowość. Pomaga to utrzymać pH jamy ustnej w równowadze, co jest niezbędne do utrzymania środowiska zdrowych bakterii. Spożywanie sera powoduje również wydzielanie dodatkowej ilości śliny, która zabija nadmiar bakterii tworzących płytkę nazębną. Wapń zawarty w serze pomaga chronić i odbudowywać szkliwo zębów.

Seler

Seler może być irytujący w jedzeniu, ponieważ jego przeżuwanie trwa tak długo! Plusem jest to, że dłuższe żucie powoduje zwiększoną produkcję śliny. Ślina jest naturalną obroną organizmu przed bakteriami Streptococcus mutans, które powodują powstawanie płytki nazębnej i jest ważnym elementem w zapobieganiu próchnicy. Tekstura selera również pomaga w czyszczeniu dziąseł i zębów podczas żucia.

Łosoś

Łosoś jest bardzo chwalony za wysoką zawartość olejów Omega-3, które zapobiegają stanom zapalnym dziąseł, które mogą prowadzić do chorób przyzębia. Stwierdzono, że Omega-3 ma silne działanie antybakteryjne przeciwko patogenom jamy ustnej, w tym S. mutans.

Cebula

Cebula zawiera związki siarki, które mają działanie antybakteryjne. Ich działanie jest najbardziej widoczne, gdy są spożywane na surowo; jednak gotowana cebula może nadal przynosić pewne korzyści stomatologiczne.

Owoce bogate w witaminę C

Witamina-C odgrywa kluczową rolę w tworzeniu kolagenu w dziąsłach, wzmacniając ich obronę przed bakteriami. Owoce takie jak kiwi i pomarańcze są pełne witaminy-C. Silne kolagenem dziąsła są mniej podatne na infekcje chorób przyzębia.

Napoje

Woda

Większość wody z kranu zawiera dodatek fluoru, który zapobiega rozwojowi ubytków poprzez wzmacnianie szkliwa zębów. Stomatolodzy powszechnie oferują zabiegi z użyciem fluoru podczas regularnego czyszczenia i badań. Picie wody z kranu to darmowy i prosty sposób na dostarczenie sobie codziennej dawki fluoru i odżywienie zębów. Wody butelkowane są często niefluoryzowane, ale każda woda jest lepsza od napojów bezalkoholowych i słodzonych soków.

Mleko

Powszechnie wiadomo, że spożywanie wapnia i witaminy D zawartych w mleku prowadzi do rozwoju mocnych kości. Dotyczy to również Twoich zębów. Wapń wzmacnia zęby, a witamina D pomaga w przyswajaniu wapnia.

Czarna herbata

Oprócz zawartości przeciwutleniaczy, czarne herbaty zawierają również związki, które hamują rozwój bakterii poprzez hamowanie produkcji kwasu przez bakterie powodujące próchnicę. Czarne herbaty często pije się z dodatkiem mleka i cukru. Należy uważać na ilość używanego cukru, ponieważ zbyt duża ilość zwiększa wzrost bakterii - co niweczy cały proces.

Niezależnie od tego, co jesz lub pijesz, najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest kontynuowanie codziennej rutyny szczotkowania i nitkowania zębów oraz regularne uczęszczanie na badania stomatologiczne. Zdrowsze jedzenie i picie nawyki nie są alternatywą dla właściwej opieki stomatologicznej, ale jest dodatkowy środek, który zapewnia zdrowszy uśmiech i zdrowsze ty.

Czytaj dalej na: http://gardent.pl

Zobacz również