Stomatologia

Periodontolodzy: Specjaliści od dziąseł - Wywiad z dr Benjaminem Youngiem

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co motywuje dentystę do specjalizowania się w czymś takim jak choroby dziąseł? Niedawno miałem zaszczyt rozmawiać z dr Benjaminem Youngiem, periodontologiem z San Antonio w Teksasie, i zadałem mu kilka pytań na temat specjalizacji periodontologicznej. On łaskawie udzielił nam odpowiedzi, które znajdują się poniżej.

1. Opowiedz nam o swoim wykształceniu stomatologicznym i o tym, jak zaangażowałeś się w periodontologię.

Mój dziadek był biznesmenem w Kalifornii i zdecydował, że jego dwaj synowie powinni zająć się medycyną lub stomatologią z kilku powodów. Po pierwsze, myślał, że będą mieli udane życie z mniejszą ilością trudności, które napotkał pracując po szczeblach korporacyjnej drabiny. Tak więc mój tata poszedł na stomatologię, a jego młodszy brat został lekarzem. Urodziłem się jako drugie z czworga dzieci i od kiedy tylko sięgaliśmy pamięcią, nasi rodzice zdecydowanie zalecali karierę w medycynie i stomatologii. W rezultacie ja i moja młodsza siostra jesteśmy dentystami, a moi bracia lekarzami.

Pierwotnie wybierałem medycynę. Nie wiem dlaczego, poza tym, że wydawało mi się to szerszą dziedziną. Pewnej nocy, kiedy byłem w połowie szkoły średniej, mój tata przyszedł do naszego pokoju (dzieliłem pokój z moimi dwoma braćmi) i usiadł na moim łóżku. Powiedział mi, że obserwował mnie i brał pod uwagę moje zainteresowania. W porównaniu z moimi dwoma braćmi byłem otwarty i lubiący zabawę. Oni byli bardziej samotni i uczący się. Pomyślał, że z tego powodu będę dobrym dentystą, ponieważ dentyści zdają się mieć więcej zainteresowań poza swoim zawodem, podczas gdy lekarze są bardziej przywiązani do tego, co robią.

Nie jest rzadkością dla tych w medycynie spędzić 60 do 80 godzin tygodniowo w pracy, w tym wstawanie o wszystkich godzinach nocnych w celu opieki nad bardzo chorych pacjentów. Z drugiej strony dentyści cieszą się weekendami. Mają czas dla rodzin i na hobby. Ten argument miał dla mnie dużo sensu, więc zacząłem poważniej przyglądać się stomatologii. Dodano do tego był fakt, że moja pierwsza prawdziwa praca płacąc pracował jako asystent dentystyczny dla mojego taty. To pozwoliło mi zobaczyć stomatologię z bliska i podobało mi się to, co widziałem.

Mój ojciec był endodontą i mój plan przez szkołę stomatologiczną było stać się jednym sam, więc mogłem wrócić do domu i dołączyć do mojego taty w praktyce. Aby dostać się do szkoły stomatologicznej, jednak, musiałem ubiegać się o stypendium wojskowe. Moi bracia byli na studiach medycznych w tym samym czasie, kiedy ja byłem na studiach stomatologicznych, a moja siostra wkrótce przyjdzie po mnie. W związku z tym, nie było mowy, aby mój tata mógł zapłacić za nas wszystkich przez nasze profesjonalne wykształcenie. Więc moi dwaj bracia uzyskali stypendia Sił Powietrznych, które płaciły ich drogi przez szkołę i miałem szczęście być przyjęty do Sił Powietrznych, jak również. Szczerze mówiąc, stypendia stomatologiczne w wojsku w późnych latach 70-tych były rzadkością. Złożyłem podanie do Armii, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych po dwa razy, zanim w końcu jeden z nich - Siły Powietrzne - zaakceptował mnie.

Oczywiście po ukończeniu szkoły dentystycznej wszedłem do czynnej służby i podjąłem roczną praktykę ogólną, która umożliwiła mi odbycie rotacji we wszystkich specjalnościach stomatologii. W szkole dentystycznej nie podobała mi się periodontologia, ponieważ wydawała się nudna. Ale podczas mojej rotacji mieliśmy więcej czasu na badanie reakcji pacjentów na leczenie i zacząłem doceniać, jak leczenie przewlekłej choroby i chirurgiczna rekonstrukcja utraconych tkanek naprawdę poprawiają jakość życia i wyniki opieki stomatologicznej dla pacjentów w ogóle. Odkryłem, że to, czego brakowało mi w szkole stomatologicznej, to czas niezbędny do zaobserwowania poprawy w opiece. Ale nawet po ukończeniu rezydentury wciąż myślałem, że będę szukał specjalizacji w endodoncji.

Moim następnym miejscem pracy po zakończeniu rezydentury były Niemcy. I tu jest prawdziwy powód, dla którego ostatecznie zdecydowałem się zostać periodontologiem. Razem z kolegą rezydentem zgłosiliśmy się do służby tego samego dnia i poznaliśmy naszego nowego dowódcę. Zapoznał nas z kliniką i powiedział nam, które sale zabiegowe będziemy mieli do dyspozycji. Powiedział nam również, że potrzebuje jednego z nas do pełnienia funkcji endodonty w klinice, a drugiego do pełnienia funkcji periodontologa w klinice. Kanały korzeniowe wymagają prześwietlenia, a pokój mojego przyjaciela znajdował się po drugiej stronie korytarza od aparatu rentgenowskiego. Mój pokój znajdował się 50 metrów w dół długiego korytarza. To właśnie w tym momencie zgłosiłem się na ochotnika, aby zająć się periodontologią. Tak więc, jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało, wiele powodów, dla których zostałem periodontologiem, ma związek z długim korytarzem. Innym powodem było to, że mój tata doznał ataku serca i przeszedł na emeryturę, zanim mogłem wrócić do domu i dołączyć do niego. Ponieważ praca u boku taty nie była już dla mnie możliwa, cofnęłam się i zadałam sobie pytanie, co najbardziej lubię robić. Odpowiedzią okazała się periodontologia.

2. Czym różni się periodontologia od stomatologii ogólnej?

Periodontologia to podspecjalność stomatologii, a periodontolodzy zajmują się opieką nad najbardziej skomplikowanymi schorzeniami związanymi z infekcjami dziąseł i kości otaczających zęby. Gdy lekarze stomatologii ogólnej nie uzyskują odpowiedzi na leczenie, na które liczą, lub gdy napotykają na mylące objawy, kierują do periodontologów.

3. Jakie rodzaje zabiegów wykonuje periodontolog?

Jeżeli ktoś nie chce zostać periodontologiem, to lista zabiegów jest mało wartościowa. Wystarczy powiedzieć, że specjalność ta skupia się na zdrowiu tkanek podporowych wokół zębów. Obejmuje to dziąsła (gingiva), kość, włókna przyzębia i powierzchnię korzenia zęba (cementum). Jeśli tylko dziąsła ulegają zapaleniu, puchną, są tkliwe i łatwo krwawią, nazywamy to zapaleniem dziąseł. Jeśli zapalenie obejmuje dziąsła, kość, włókna przyzębia, które znajdują się pomiędzy kością/dziąsłami a korzeniem, a także powierzchnię cementu zęba, wówczas mówimy o zapaleniu przyzębia.

Zasadniczo do leczenia zapalenia przyzębia potrzebne są dwa rodzaje osób. Pierwszą i podstawową osobą jest pacjent. To, co pacjent robi na co dzień, ma bardziej długofalowy wpływ na wynik leczenia w porównaniu z tym, co ktoś inny robi raz na jakiś czas. Pacjent ma dwa zadania. Pierwsze zadanie to kontrola płytki nazębnej, a w leczeniu zapalenia przyzębia jest to 80% tego, czego potrzebuje pacjent. Pozostaje jednak jeszcze 20%, które przeznacza się na drugą pracę pacjenta. Ja nazywam to "zarządzaniem terminami". Pacjent musi zabrać swoje zęby i dziąsła gdzieś, aby uzyskać coś okresowo, a drugim zadaniem pacjenta jest wiedzieć, czego potrzebuje oraz kiedy i gdzie się udać, aby to uzyskać. Będzie to konieczne do końca życia pacjenta.

Drugą osobą potrzebną do leczenia chorób przyzębia jest lekarz stomatolog. Pierwszą osobą, którą pacjent powinien zobaczyć, jest zazwyczaj stomatolog ogólny. To on może określić, jak zaawansowany jest problem i pomóc pacjentowi uzyskać odpowiedni poziom opieki. Jeśli problemem jest przede wszystkim zapalenie dziąseł, dentysta prawdopodobnie skieruje pacjenta do higienistki stomatologicznej w celu przeprowadzenia czyszczenia i kontroli płytki nazębnej. Jeśli natomiast jest to wczesne zapalenie przyzębia, lekarz stomatolog wraz z pomocą higienistki stomatologicznej będzie w stanie skutecznie je wyleczyć. Ostatecznie pacjent zostanie objęty programem opieki wspomagającej z zalecaną przerwą na badania dokumentacyjne (podczas których dokonuje się pomiarów kieszonek i odnotowuje miejsca krwawienia) oraz zapewnia się interceptywną opiekę o niewielkim oddziaływaniu. W przypadku pacjentów z zaawansowaną chorobą rozsądnie jest zaangażować periodontologa.

Wreszcie w przypadkach, gdy utrata kości lub struktury zęba jest zbyt zaawansowana, najnowocześniejsze metody leczenia polegają na usunięciu zębów i wszczepieniu implantów stomatologicznych. Implanty stomatologiczne to zasadniczo sztuczne korzenie, które stają się platformą dla sztucznego zęba lub zębów. Implanty stomatologiczne nie powinny być brane pod uwagę, dopóki ogólne zakażenia w jamie ustnej nie zostaną dobrze opanowane. Z tego powodu lekarze periodontolodzy są przeszkoleni w zakresie wszczepiania implantów stomatologicznych i jednoczesnego leczenia chorób przyzębia. Doskonale radzą sobie również z długotrwałym zarządzaniem strukturami podporowymi wokół implantów stomatologicznych, a niekiedy także z zarządzaniem infekcjami i zanikiem kości wokół nich.

4. Kiedy pacjent powinien zostać skierowany do periodontologa?

Stomatolodzy zazwyczaj wiedzą, kiedy należy skierować pacjenta do periodontologa. Czasami pacjenci niechętnie się do niego zgłaszają. Jest to zazwyczaj duży błąd. Moja rada dla wszystkich dentystów jest taka, aby poznali periodontologów w swoim otoczeniu. Zapoznajcie się z każdą z ich filozofii leczenia. Zarówno oni, jak i inni członkowie ich zespołu, muszą czuć się komfortowo, że periodontolog będzie wspierał ogólny program leczenia periodontologicznego w ich gabinecie. Trochę koordynacji wymaga to między dwoma dentystów i ich zespołów będzie płacić ogromne dywidendy później na jak jakość opieki nad pacjentem i morale poprawić.

Pacjenci, którzy mają obawy i myślą, że mogą one być związane z dziąsłami, powinni czuć się swobodnie, aby bezpośrednio zasięgnąć porady periodontologa. Większość specjalistów, których znam, stara się utrzymać początkowe spotkania z pacjentem na jak najniższym poziomie kosztów, ponieważ rozumieją, jak ważne jest, aby pacjenci czuli się komfortowo, rozpoczynając dalszą opiekę. Osobiście uważam, że bardzo przydatny jest czas zarezerwowany w moim tygodniu, który jest otwarty na krótkie wizyty konsultacyjne bez opłat. Umożliwiają one pacjentom uzyskanie odpowiedzi na początkowe obawy i pytania, z których wiele ma związek z ubezpieczeniem.

Dla lekarzy, te bezpłatne konsultacje przynoszą korzyść polegającą na tym, że pacjenci nie są niezadowoleni podczas tych pierwszych spotkań, ponieważ martwią się o to, ile to spotkanie ich kosztuje. Ponadto, zmniejsza to liczbę połączeń, w których pacjenci po prostu chcą wiedzieć, ile coś będzie kosztować, kiedy ani biuro, ani pacjent naprawdę wiedzą, jaki jest prawdziwy problem, jak również jakie są wszystkie rozsądne opcje leczenia, aby rozwiązać ten problem. To nie jest rzadkością dla mnie, aby znaleźć, że to, co pacjent myśli, że potrzebuje więcej niż to, co jest naprawdę potrzebne, więc zawsze najlepiej spotkać się i pozwolić komuś spojrzeć na sytuację przed dostarczeniem szacunków opłat.

5. Czym jest procedura NeXsmile?

Procedura NeXsmile jest nową technologią, która została opracowana w San Antonio w Teksasie. Oryginalny kliniczny dowód koncepcji i model biznesowy zdobył krajową nagrodę od Frost & Sullivan w 2011 roku, ponieważ jest to sposób dla ludzi, którzy stoją w obliczu utraty wszystkich swoich zębów, aby być przywrócone szybko z niesamowitą dokładnością i przy niższych kosztach w porównaniu z podobnymi metodami. NeXsmile wykorzystuje tomografię wiązki stożkowej w połączeniu z szybkimi procesami produkcyjnymi, aby wykonać i zainstalować piękne, mocne zęby na platformie implantów dentystycznych. Ponieważ jest to cyfrowa metoda produkcji, otwiera możliwość stworzenia wirtualnego laboratorium dentystycznego, jak również możliwość dla stomatologów odtwórczych, chirurgów, a nawet pacjentów, aby zobaczyć modelowanie 3D głowy i zaplanować procedury bez konieczności opuszczania swoich domów lub biur.

6. Jaką radę ma Pan do zaoferowania pacjentom z chorobami dziąseł?

Od razu udaj się do dentysty i nie czekaj, aż zacznie boleć. Pamiętaj, że większość chorób przyzębia wiąże się z niewielkim lub żadnym bólem. Oznacza to, że ludzie mogą latami chodzić do dentysty, zanim zęby się rozchwieją lub powstaną bolesne ropnie, które "zmuszą" ich do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety, zazwyczaj gdy ból jest powodem, dla którego ludzie w końcu idą i mają problem sprawdzony, zęby mogą być nie do uratowania.

7. W jaki sposób, Pana zdaniem, pacjenci mogą najlepiej zapobiegać chorobom dziąseł?

Niektórzy ludzie są podatni na choroby przyzębia, więc mogą nie być w stanie im zapobiec. Ponownie najlepiej jest mieć rutynowe przeglądy stomatologiczne, aby to sprawdzić. I jak wspomniałem powyżej, kontrola płytki nazębnej na co dzień jest ważna. Nie myśl, że rozumiesz, jak to robić, bo nauczyli Cię tego rodzice, gdy miałeś sześć lat. Higienistki stomatologiczne są wspaniałym źródłem tego rodzaju informacji.

Czytaj dalej na: http://gardent.pl

Zobacz również