Stomatologia

Czego należy się spodziewać na przeglądzie stomatologicznym

Więc zrobiłeś to, zaplanowałeś swój następny przegląd stomatologiczny. Dobra robota! Regularne przeglądy stomatologiczne są kluczowym elementem utrzymania zdrowia jamy ustnej i ciała. Niezależnie od tego, czy ten przegląd stomatologiczny jest dla Ciebie pierwszy, pierwszy raz od dłuższego czasu, czy po przeprowadzce do nowej okolicy, możesz chcieć odświeżenia informacji o tym, czego się spodziewać na przeglądzie stomatologicznym. Dlatego przygotowaliśmy to krótkie źródło informacji, które pomoże Ci przygotować się do następnej wizyty u dentysty.

Przygotowanie do przeglądu stomatologicznego

Przed następną wizytą kontrolną u dentysty jest kilka rzeczy, których powinieneś się upewnić, zwłaszcza jeśli będzie to Twoja pierwsza wizyta w nowym gabinecie stomatologicznym.

Zbierz informacje o historii swojego zdrowia, w tym o przyjmowanych lekach i dane kontaktowe ostatniego lekarza i dentysty.
Poproś byłego dentystę o przekazanie dokumentacji do nowego usługodawcy. Czasami będzie wymagał formularza, numeru faksu lub adresu e-mail. Pomóż w przekazaniu dokumentacji, aby nowy dentysta miał pełny obraz Twojej historii stomatologicznej.
Poinformuj go, czy masz problemy zdrowotne, takie jak ciąża, cukrzyca, epilepsja lub specjalne potrzeby, aby mógł Ci jak najlepiej pomóc.
Pamiętaj, aby wspomnieć o wszelkich obawach i udogodnieniach, których możesz potrzebować, w tym o lęku przed dentystą. Strach przed dentystą jest powszechny, a zespół stomatologów może pomóc w zwiększeniu komfortu wizyty kontrolnej.
Postępuj zgodnie ze swoją normalną rutyną stomatologiczną, a jeśli musisz coś zjeść przed wizytą, to zjedz. W razie potrzeby zawsze możesz umyć zęby u dentysty po przyjściu na wizytę. Daj sobie dodatkowy czas na przybycie na pierwszą wizytę, abyś mógł dopełnić formalności i być w spokojnym stanie umysłu.

Chociaż każdy gabinet dentystyczny ma swój własny proces, na przeglądzie stomatologicznym możesz spodziewać się pewnej wersji poniższych czynności.

Check In: Zostaniesz powitany przez pracownika biura lub recepcjonistę, który upewni się, że biuro ma to, czego potrzebuje, aby zapewnić udaną wizytę. Obejmuje to zebranie danych kontaktowych, historii zdrowia i informacji o ubezpieczeniu. Kilka pomocnych wskazówek, aby zapewnić łatwy check-in:

Upewnij się, że odpowiedziałeś na wszystkie pytania w historii zdrowia, aby zespół stomatologiczny mógł przedstawić najlepsze zalecenia dla Ciebie. Uwzględnij informacje o wszystkich przyjmowanych lekach i alergiach. Pamiętaj, że Twoje dane są zawsze traktowane jako prywatne, więc ważne jest, aby być dokładnym i szczerym.
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą informacje o swoim ubezpieczeniu, aby można było zweryfikować świadczenia ubezpieczeniowe i zgłosić roszczenie. Jeśli nie masz ubezpieczenia, poinformuj o tym personel, który prawdopodobnie będzie miał sposoby, aby pomóc Ci zapłacić za leczenie, którego potrzebujesz.
Pamiętaj, że prawdopodobnie zostaniesz poproszony o aktualizację tych informacji za każdym razem, gdy udasz się do gabinetu.

Kobieta załatwiająca formalności podczas wizyty kontrolnej u dentysty

Po zameldowaniu się, członek zespołu klinicznego odprowadzi Cię na zaplecze, gdzie odbędzie się przegląd stomatologiczny. Ponownie, każdy gabinet ma swój własny proces, ale można się spodziewać pewnej wersji poniższych czynności:

Zdjęcia rentgenowskie: Jeśli jesteś nowy do tego dentysty, lub nie byłeś u dentysty w ciągu ostatniego roku, prawdopodobnie będziesz miał zrobione zdjęcia rentgenowskie. Pomaga to higienistce i dentyście zobaczyć rzeczy, których nie mógł zobaczyć na temat stanu Twoich zębów i szczęki, zwłaszcza poniżej linii dziąseł. Jest to ważna część kontroli stomatologicznej i może pomóc we wczesnym wykrywaniu niektórych chorób i zaburzeń. I nie martw się, zdjęcia rentgenowskie są bezpieczne!
Ocena: kompleksowa ocena zostanie przeprowadzona w celu określenia stanu zdrowia zębów i dziąseł. Będzie ona prawdopodobnie obejmować przegląd zdjęć rentgenowskich, badanie fizykalne zębów i dziąseł, jak również badanie fizykalne języka, szczęki i szyi. Podczas tej oceny, zespół szuka oznak choroby dziąseł, ubytków i innych nieprawidłowości, w tym oznak raka jamy ustnej. Zespół stomatologów będzie edukować i zalecić leczenie, aby pomóc Ci osiągnąć optymalny stan zdrowia jamy ustnej.  Mogą oni zalecić określone techniki pielęgnacji domowej, produkty lub zabiegi stomatologiczne.
Leczenie: na podstawie przeprowadzonej oceny lekarz stomatolog zaleci leczenie mające na celu usunięcie płytki nazębnej i kamienia, jak również zajęcie się innymi problemami, które może uznać za niepokojące. Prawdopodobnie zęby będą nitkowane i polerowane. Może być zalecony fluor - tak, nawet dla dorosłych. (I tak, fluor jest również bezpieczny!).

PYTANIA I ODPOWIEDZI: Skorzystaj z okazji, aby zadać zespołowi stomatologicznemu pytania dotyczące wszelkich wątpliwości związanych z pielęgnacją jamy ustnej, takich jak ból, nawyki lub usługi kosmetyczne.
Po zakończeniu pracy z zespołem klinicznym, będziesz musiał zapłacić za wizytę i zaplanować kolejną wizytę, więc prawdopodobnie przed wyjściem z gabinetu będziesz musiał odwiedzić zespół biurowy lub recepcjonistkę. Personel biura pomoże Ci z wszelkimi pytaniami finansowymi, jakie masz, w tym z oczekiwanymi płatnościami z tytułu ubezpieczenia i Twoimi kosztami out-of-pocket. Pomogą Ci również zarezerwować następny termin wizyty. Zaleca się, aby większość ludzi uzyskać kontrolę stomatologiczną co najmniej dwa razy w roku, ale długość między wizytami będzie się różnić w zależności od stanu zdrowia jamy ustnej.

Człowiek płacący po przeglądzie stomatologicznym.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu informatorowi o tym, czego możesz się spodziewać na następnej wizycie kontrolnej u dentysty, poczujesz się lepiej przygotowany do tej wizyty. W końcu wizyta u dentysty to nic strasznego i powinieneś być dumny, że robisz kolejny krok w kierunku stawiania swojego zdrowia na pierwszym miejscu. Twoja opieka jamy ustnej jest ważną częścią Twojego ogólnego stanu zdrowia, a Twój zespół stomatologów jest tutaj, aby pomóc Ci mieć udane i zdrowe doświadczenia. Jeśli kiedykolwiek będziesz mieć pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej Twojej, Twojego dziecka lub bliskiej Ci osoby, już dziś znajdź najbliższego dentystę. Chętnie pomożemy.

 

Zobacz również