Stomatologia

Rodzicielski koszmar: Zabranie dziecka do dentysty

 

Dlaczego dzieci boją się dentysty?

Kiedy małe dzieci są zabierane do dentysty, często znajdują się w nieznanym otoczeniu, co wywołuje u nich niepokój i strach. Muszą siedzieć na obcym fotelu, przebywać w otoczeniu ludzi, których nie znają i pozwolić dentyście grzebać w ich ustach metalowymi narzędziami.

Gdyby tego było mało, wiele dzieci nabywa lęk przed dentystą, zanim jeszcze wejdą do gabinetu stomatologicznego. Możecie zapytać, kto jest winowajcą? Przykro mi, rodzice, ale kiedy jesteście niespokojni o dentystę w otoczeniu swoich dzieci, przenosi się to na nie. Czujesz już ciężar odpowiedzialności? Nie martw się. Przedstawiliśmy siedem wskazówek, które pomogą Ci pomóc dziecku poczuć się komfortowo u dentysty.

7 wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku cieszyć się wizytą u dentysty

1. Zacznij od najmłodszych lat

Twoje dziecko powinno być zaznajomione z dentystą od samego początku - zaczynając od pierwszego roku życia lub gdy pojawi się u niego pierwszy ząb. To znacznie poprawi ich doświadczenie i nastawienie do dentysty w młodym wieku. Będzie zaznajomione z budynkiem, ludźmi i całym procesem.

2. Trzymaj je z dala od gabinetów dentystycznych dla dorosłych

Zabieranie dziecka ze sobą na wizytę u dentysty nie jest dobrym pomysłem, tak jak dobre mogą być Twoje intencje. Wszelkie obawy i lęki, które możesz mieć u dentysty, przeniosą się na dziecko. A w gabinecie dentystycznym dla dorosłych zdarzają się poważniejsze zabiegi, co spotęguje obawy dziecka, jeśli usłyszy lub zobaczy kogoś, kto odczuwa poważny ból. Dodatkowo, wszelkie nieprzyjemne doświadczenia stomatologiczne, którymi dzielisz się z nimi lub wokół nich, spowodują jeszcze większy niepokój.

3. Ucz je za pomocą zabawnych książek

Naucz swoje dziecko już w bardzo młodym wieku, że dentyści są po to, aby pomóc nam mieć czyste i zdrowe zęby. Znajdź dobrą książkę, która wyjaśni im to w prosty i zabawny sposób.

4. Proste objaśnienia

Przygotowując dziecko na pierwszą wizytę, trzymaj się zasady, że wszystko jest potrzebne i zachowaj pozytywne nastawienie. Używaj zabawnych zwrotów, aby poczuły się swobodnie. Na przykład powiedz im: "Dentysta sprawdzi twój uśmiech i policzy twoje zęby". Nie muszą wiedzieć, z czym to się wiąże. Nie dawaj im jednak fałszywej nadziei. Mówienie im: "Wszystko będzie dobrze" spowoduje tylko brak zaufania między tobą a nimi, jeśli pójdą do dentysty i okaże się, że nie wszystko było w porządku. Uważaj też na słowa. Unikaj używania słów: postrzelony, zraniony lub ból. Zaufaj dentyście i jego personelowi, że użyją odpowiedniego słownictwa, aby pomóc dziecku zrozumieć, co się dzieje.

5. Zabawa w dentystę

Aby pomóc dziecku poczuć się swobodnie, ustaw w salonie udawany gabinet dentystyczny. Udawaj, że jesteś dentystą sprawdzającym zęby swojego dziecka. Weź szczoteczkę do zębów i policz zęby. Nie wydawaj odgłosów wiercenia ani nie używaj żadnych innych narzędzi poza szczoteczką do zębów. Możesz nawet pozwolić dziecku patrzeć w lustro, gdy będziesz liczyć jego zęby. Następnie pozwól dziecku wcielić się w rolę dentysty i udawać, że czyści zęby swojego pluszowego zwierzaka lub lalki.

6. Nie przekupuj, zachęcaj

Jeśli przekupisz dziecko czymś, co może zyskać, jeśli będzie się dobrze zachowywać u dentysty, możesz sprawić, że od samego początku uwierzy, że z dentystą jest coś strasznego lub złego. Jakkolwiek, jeżeli twój dziecko zachowuje się dobrze przy dentysta then po tym ty możesz nagradzać ich dobrego zachowanie z zabawną wycieczką gdzieś, jak zoo, filmy, lub inny zabawny miejsce.

7. Pomocne środki odwracające uwagę

Zabierz swoje dziecko do dziecięcego gabinetu dentystycznego. Te biura są przyjazne dzieciom. Mają filmy i programy telewizyjne grające, zabawne zdjęcia na ścianach i inne zabawki, z którymi dziecko będzie się dobrze bawić. Już samo to otoczenie sprawi, że dziecko poczuje się u dentysty bardziej komfortowo niż bez zabawek. Możesz również przynieść ich ulubioną zabawkę lub grę, aby pomóc im odwrócić uwagę.

W końcu dzieci będą dziećmi. Twoje dziecko nadal może płakać, marudzić lub kręcić się w kółko. To normalne w ich wieku. Pozwól swojemu dentyście pomóc. Dobry stomatolog dziecięcy powinien wykonać niektóre lub wszystkie z poniższych czynności w stosunku do Twojego dziecka:

  1. Mówić przyjaznym głosem, ale w razie potrzeby być bardziej stanowczy. Wyjaśnić dziecku procedurę prostymi słowami. Opowiadać historyjki lub prowadzić rozmowę z dzieckiem, aby odciągnąć jego uwagę od zabiegu. Używaj mowy ciała (uśmiechając się lub marszcząc brwi), aby zachęcić dziecko do pozytywnego zachowania i zniechęcić do negatywnego. W razie potrzeby zastosuj środki uspokajające, aby pomóc dziecku się zrelaksować i poczuć bardziej komfortowo.

Jeśli masz dentystę, który nie stara się pocieszyć i rozproszyć lęków Twojego dziecka, rozważ poszukanie innego dentysty. Zależy Ci na dentyście, który naprawdę zadba o Twoje dziecko i pomoże mu. Jeśli masz plan z 1Dental, odwiedź naszą stronę Znajdź dentystę, wpisz swój kod pocztowy w pasku przeglądarki, zmień typ dentysty na Pediatryczny i kliknij na swój odpowiedni plan z nami po prawej stronie paska przeglądarki, abyś mógł wyszukać dentystów dziecięcych w Twojej okolicy.

Dowiedz się więcej na: http://dentystawroclaw.net.pl

Zobacz również